Με το... ζόρι η Άλκμααρ!

Χρειάστηκε την παράταση για να «ξυπνήσει» η Άλκμααρ και να περάσει στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού επιβλήθηκε 5-2 της αδύναμης Σπάκενμπουργκ και βρέθηκε στους «16» της διοργάνωσης, με την απόδοση να παραμένει... προβληματική! Ακόμα μια κακή εμφάνιση για την Άλκμααρ και στην παράταση κατάφερε να αποφύγει το σοκ, αφού
πήρε μπρος και επικράτησε της Σπάκενμποργκ με 5-2. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Χόβινγκ στο 6' και η αντίπαλος του Ολυμπιακού χρειάστηκε να περάσει ένα ημίχρονο για να αντιδράσει. Στο 51' ισοφάρισε με τον Βέρνμπλουμ και στο 76' ο Σαρπς σημείωσε το 2-1. Ωστόσο, η Σπάκενμπουργκ κατάφερε να οδηγήσει το ματς στην παράταση με σκόρερ Μπονεβάτσια στις καθυστερήσεις. Κάπου εκεί η Άλκμααρ «ξύπνησε», ο Βέρνμπλουμ άνοιξε το... χορό στο 105', ο Φαν Ντερ Βέλντεν στο 113' πέτυχε το 4-2 και ο Ελ Χαμνταούι στο 120' διαμόρφωσε το 5-2. Ο Κούμαν χρησιμοποίησε τους: Ντιντ