«Με το σπαθί της» ισοπαλία η Ηράκλεια

Στο πιο σημαντικό σημείο του πρωταθλήματος ο Μέγας Αλέξανδρος Ηράκλειας έδειξε πάλι τη δυναμική του και αποσπώντας ισοπαλία 1-1 στην Επανομή, αναθέρμανε τις ελπίδες του για παραμονή.Με τον Βαγγέλη Τούσκα στον πάγκο, οι παίκτες του Μεγάλου Αλεξάνδρου δεν φοβήθηκαν το ματς κόντρα στον πρωτοπόρο και πήραν παλικαρίσια ισοπαλία, έστω και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Από τη μεριά τους, πάντως, οι Σερραίοι θεωρούν ότι το αποτέλεσμα είναι απόλυτα δίκαιο, ενώ εξέφρασαν παράπονα για τη διαιτησία και τη φιλοξενία. Όσον αφορά τον πρώτο τομέα, βασικό στοιχείο που επισημαίνουν είναι τα δύο ακυρωθέντα
γκολ στο πρώτο ημίχρονο από Καλιαμπάκα και Γαϊδαρτζή, περιπτώσεις που, όπως τονίζουν, σίγουρα δεν ήταν οφσάιντ, όπως υποδείχθηκε. Από την άλλη, όσον αφορά τη φιλοξενία, οι Σερραίοι εκφράζουν παράπονα για τη συμπεριφορά ανθρώπων της Επανομής, ιδιαίτερα στο τέλος της αναμέτρησης, όταν και προκλήθηκαν μεμονωμένα επεισόδια, με πρωταγωνιστή τον φροντιστή της Αναγέννησης.ΜΕ ΣΥΝΘΕΣΗ ΑΝΑΓΚΗΣ: Η επιτυχία της Ηράκλειας αποκτά μεγαλύτερες διαστάσεις, εφόσον αναλογισθεί κανείς ότι αναγκάστηκε να παίξει με επιπλέον προβλήματα της τελευταίας στιγμής. Στη διάρκεια της προθέρμανσης ο Κύρου αισθάνθηκε τράβηγμα και δεν έπαιξε (θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία), επίσης ο Νίρλας ανέβασε πυρετό και χρησιμοποιήθηκε μόνο για ένα τέταρτο προς το τέλος. Έτσι, ο Βαγγέλης Τούσκας παρέταξε την ομάδα έχοντας ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους 19χρονους Καρασαλίδη και Ζιαμπάρη! Παρ' όλα αυτά, οι παίκτες έδωσαν τα πάντα μέσα στο γήπεδο κόντρα στον πρωτοπόρο και τελικά δικαιώθηκαν με την ισοπαλία στο 94΄ από το γκολ του Γαϊδαρτζή. Η προσοχή τώρα στρέφεται στο ματς της 27/4 με τον Εορδαϊκό, όπου χρειάζεται η νίκη ώστε ο Μέγας Αλέξανδρος να προωθηθεί ακόμα πιο ψηλά στη βαθμολογία.