Με το ένα πόδι… εκτός ο Πανελλήνιος!

21:06 1/2/2011 - Πηγή: Gazzetta
Η νίκη ήταν μονόδρομος για τον Πανελλήνιο, αλλά ο πρώην «Ολυμπιονίκης» Ντέβιν Σμιθ τον «σκότωσε» με τη Μπένετον (75-83) να φεύγει με το «διπλό» από τη Λαμία, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Last 16 του EuroCup.
Ο Πανελλήνιος κατάφερε να είναι ανταγωνιστικός μόνο για τα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης. Η ιταλική ομάδα μπήκε δυνατά στο παρκέ επέβαλλε το ρυθμό της και πήρε μία διαφορά που επέτρεψε στους γηπεδούχους μόνο λίγο πριν τη λήξη της τρίτης
περιόδου. Η περιφερειακή άμυνα τον «Ολυμπιονικών» βρισκόταν σε πολύ άσχημη ημέρα, ενώ στην επίθεση ο Τόριν Φράνσις πάλευε μόνος του. Ο Αμερικανός ήταν αυτός που προσπαθούσε να κρατήσει ζωντανή την ομάδα του, με τον Στίβεν Σμιθ να είναι... εκτός, με τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονo να αγγίζει τους 17 πόντους (40-54).Στην επιστροφή στο παρκέ οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνα τους, ενώ ο Σμιθ συνήλθε και έδωσε αρκετές λύσεις στην επίθεση. Βέβαια σε αυτό βοήθησε και η Μπένετον. Η ιταλική ομάδα έδειξε σημάδια κόπωσης, αφού προερχόταν από ένα