Με το «αριστερό» ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο, μετά έχασε τον ρυθμό του και γνώρισε την ήττα (88-77) από την Εστουντιάντες για την πρεμιέρα των ομίλων του ΕuroCup.Οι δύο ομάδες μπήκαν ζεστά στο παρκέ αναζητώντας την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση, με την καθεμία να απαντάει στα καλάθια της άλλης.Tο προβάδισμα στο σκορ συνεχώς εναλλαζόταν. Στη δεύτερη περίοδο ένα ξέσπασμα της ομάδας του Σούλη Μαρκόπουλου έφερε μπροστά την ελληνική ομάδα με έξι πόντους (25-31), όχι όμως για πολύ με την ισπανική ομάδα να απαντάει γρήγορα
και να προηγείται κατά τη λήξη του ημιχρόνου με 37-33.

Στην επιστροφή η ομάδα της Θεσσαλονίκης με οδηγούς τους Παπαδόπουλο και Γκετσέφσκι έμεινε ζωντανή στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους και να ελέγξουν το ρυθμό του παιχνιδιού ανοίγοντας τη διαφορά. Το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου με εμφανές πρόβλημα σε άμυνα και επίθεση  κατάφερε να φέρει τη διαφορά στους 8 (73-65), αλλά ο αγώνας είχε κριθεί. Η Εστουντιάντες που ήταν