Με λυτρωτή τον Άντερσον (vid)!

17:46 2/1/2011 - Πηγή: Gazzetta
Με κορυφαίους τον νεοαποκτηθέντα Άλαν Άντερσον και τον Έραζεμ Λόρμπεκ, η Μπαρτσελόνα πήρε σημαντικό διπλό στο Μπιλμπάο (65-63) και έμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Σε ρηχά νερά Βασιλειάδης, Μαυροειδής.Η Μπιλμπάο κατάφερε να ελέγξει το ματς από τα πρώτα λεπτά και να χτίσει διψήφια υπέρ της διαφορά, πριν ακόμα τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο. Οι Καταλανοί προσπαθούσαν να επανέλθουν στο παιχνίδι περνώντας την μπάλα στον Λόρμπεκ που βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα. Ο Άλαν Άντερσον βοήθησε σημαντικά την Μπαρτσελόνα στην επίθεση, ξεδιπλώνοντας στο παρκέ το ταλέντο του αγωνιζόμενος
μόλις στο δεύτερο παιχνίδι του με τους Καταλανούς.

Οι δυο τους συνέβαλαν τα μέγιστα στην ανατροπή και αποδείχθηκαν καθοριστικοί και στο φινάλε. Ο Λόρμπεκ ευστόχησε σε τρίποντο στα 44'' πριν από το φινάλε για το 63-63, ο Άλαν Άντερσον έκανε το 63-65 και ο Σλοβένος σέντερ έκανε καθοριστικό κόψιμο στον Σονσέκα, που επιχείρησε να στείλει τον αγώνα στην παράταση.