Με γαλλικό.... «κλειδί», το 2-1 οι Μάτζικ

Οι Ορλάντο Μάτζικ επικράτησαν, έστω και δύσκολα, εντός έδρας των Λέικερς με 108-104 και έκαναν το 2-1 στην σειρά των τελικών του ΝΒΑ. Πρωταγωνιστής για τους οικοδεσπότες, που παρέμειναν «ζωντανοί» στην «μάχη» για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος, ήταν ο Μίκαελ Πιετρούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν ευτύχησαν να έχουν την... συνηθισμένη καθοριστική συμβολή του Κόμπε Μπράιαντ, στους αγώνες τους... Στο Ορλάντο οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν στο πιο καθοριστικό ίσως ματς της σειράς, έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Οι «Λιμνάνθρωποι»
ξεκίνησαν την αναμέτρηση παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ στην πρώτη περίοδο (27-31), ωστόσο στην συνέχεια οι Μάτζικ ανέκαμψαν και με κορυφαίους τους Ντουάιτ Χάουαρντ (21π., 17 ρ.) και Ρασάρντ Λιούις (21π.), κατάφερναν να είναι μπροστά στο σκορ, έστω και με μικρή διαφορά. Το ημίχρονο έκλεισε με το 59-54 υπέρ της παρέας του... «Superman», με την τρίτη περίοδο να ανήκει στους Παού Γκασόλ (23π.) και Τρέβορ Αράιζα (13π.), οι οποίοι με διαδοχικούς πόν