Λυκογιάννης: «Αδικούμε τους εαυτούς μας»

19:52 9/3/2011 - Πηγή: Gazzetta
Η έκτη συνεχόμενη ήττα του Ικάρου προβλημάτισε τον Άρη Λυκογιάννη που βλέπει την καρέκλα του να… τρίζει πολύ έντονα, καθώς η ομάδα της Καλλιθέας μπλέχτηκε στην υπόθεση παραμονής.Ο προπονητής του Ικάρου τόνισε για το παιχνίδι ότι «με την έλλειψη συγκέντρωσης που μας διακρίνει αδικούμε τους εαυτούς μας. Χάσαμε το ματς σε 50’’. Για 19 λεπτά ελέγχαμε το σκορ και το παιχνίδι, αλλά μέσα σε ένα λεπτό πήγε το σκορ από 32-30 στο 40-30.
Μπήκαμε με χάντικαπ δέκα πόντων στο ημίχρονο. Η ψυχολογία μας ήταν κάτω και κυνηγάγαμε συνεχώς,. Κάναμε πολλά λάθη,. Ο Ηλυσιακός πίεσε και απέκτησε διαφορά. Ευτυχώς στο
τελευταίο τάιμ άουτ αφυπνιστήκαμε. Μας βοήθησε ότι ο Ηλυσιακός δεν έπαιξε με την ίδια ενέργεια και έτσι μειώθηκε η διαφορά. Αν δεν παίξουμε με καρδιά, θα αντιμετωπίσουμε προβλήματα».
Για το αρνητικό σερί που έχει ο Ίκαρος τόνισε πως «όταν έχεις συνεχή αρνητικά αποτελέσματα η ψυχολογία της ομάδας πέφτει. Πρέπει να μάθεις να παίζεις με την πίεση. Με τον Πανιώνιο και το Μαρούσι χάσαμε, αλλά