Κορυφαίοι Τσάτουμας-Κοκλώνη

19:05 8/9/2010 - Πηγή: Gazzetta
Ο Λούης Τσάτουμας στους άνδρες και η Γωγώ Κοκλώνη στις γυναίκες αναδείχθηκαν κορυφαίοι αθλητές για τον Ιούλιο, στη μηνιαία δημοσκόπηση που πραγματοποιεί ο ΣΕΓΑΣ μέσω της ιστοσελίδας του.Ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού αν και αντιμετώπισε πολλά προβλήματα τραυματισμού κατά τη διάρκεια της σεζόν και έχοντας ελάχιστους αγώνες στα πόδια του, μετείχε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βαρκελώνης καταλαμβάνοντας την 6η θέση στον τελικό του μήκους με άλμα στα 8.09μ. Ο Τσάτουμας συγκέντρωσε το 30,2% του συνόλου των ψήφων, με δεύτερο και ποσοστό 28,6% τον Περικλή Ιακωβάκη (ΟΣΦΠ) που ήταν 5ος στα 400μ εμπόδια στη Βαρκελώνη με 49.38 και τρίτο τον Λυκούργο Τσάκωνα ο οποίος τερμάτισε έβδομος στον τελικό των 200μ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα με 20.90.Στις γυναίκες η Γω