Κορεάτες στο δρόμο της Ιντερ (video)

Η κορεάτικη Σεονγκνάμ διέσυρε 4-1 την Αλ Ουαχντά και θα είναι η αντίπαλος της Ίντερ στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων.Στο «Ζαγιέντ Σπορτς Σίτι» του Αμπού Ντάμπι, οι πρωταθλητές Ασίας πέρασαν το εμπόδιο της διοργανώτριας και έφτασαν στο... υπερβολικό 4-1 και την πρόκριση για τους «4». Το σκορ για την Σεονγκνάμ άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό όταν ο Μολίνα εκμεταλλεύτηκε ασυνεννοησία στην άμυνα της Αλ Ουαχντά και με δυνατό σουτ έκανε το 1-0.

Η ομάδα από τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα ισοφάρισε στο 27' με πολύ ωραία κεφαλιά του Μπαιάνο έπειτα από σέντρα του Έισε. Ωστόσο, τρία λεπτά
αργότερα, ο Σάσα με κεφαλιά από κοντά μετά το κόρνερ που εκτέλεσε ο Μολίνα έδωσε προβάδισμα στους Κορεάτες με 2-1.

Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές φάσεις να ισοφαρίσουν, όμως η Σεονγκνάμ εκμεταλλεύτηκε τις αντεπιθέσεις και κλείδωσε το ματς. Στο 71' ο Σουνγκ Κουκ με διαγώνιο σουτ έκανε το 3-1 ενώ δέκα λεπτά μετά ο Ντονγκ έγραψε το τελικό 4-1 με κεφαλιά.