Κολύμπι στα μετάλλια

Τρία μετάλλια και δύο πανελλήνια ρεκόρ ήταν ο πρώτος απολογισμός των Ελλήνων αθλητών που «έπεσαν» στους απογευματινούς τελικούς της κολύμβησης στους Μεσογειακούς Αγώνες. Ο Ρωμανός Αλυφαντής ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου στα 200μ πρόσθιο, ενώ λίγο νωρίτερα είχε πανηγυρίσει την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου η Αγγελική Εξάρχου και το ασημένιο η νεαρή Νόρα Δράκου. Ο Αλυφαντής, έκανε δύο τα μετάλλιά του στην Πεσκάρα, μετά το ασημένιο στα 200μ μικρή ατομική. Με χρόνο 2:11.54, ο πρωταθλητής του Παναθηναϊκού κατέλαβε την 3η θέση στα 200μ πρόσθιο, συντρίβοντας το πανελλήνιο ρεκόρ (2:13.89) κατείχε ο ίδιος από τον περασμένο μήνα. Νικητής του αγωνίσματος ήταν ο Ισπανός Μελκιάδες Αλβαρεζ με 2:09.69 και δεύτερος ο Ιταλός Εντοάρντο Τζιορτζέτι με 2:10.11. Ο Σάββας Κουγιουμτζόγλου, τερμάτισε έβδομος σε 2:15.15. Τις διακρίσεις