Κόκκινη... καταιγίδα!

00:46 9/4/2010 - Πηγή: Gazzetta
Ο νόμος του «Άνφιλντ» και του Τόρες έκανε και πάλι την... εμφάνιση του, με την Λίβερπουλ να συντρίβει με 4-1 την Μπενφίκα και να περνάει στους «4» όπου θα βρει την Ατλέτικο! Πέρασε και η Φούλαμ που θα αντιμετωπίσει το Αμβούργο.Λίβερπουλ-Μπενφίκα 4-1 (συνολικό σκορ 5-3)(27' Κάουτ, 34' Λούκας, 58', 82' Τόρες - 70' Καρντόσο) Το πρώτο ημίχρονο ήταν ιδανικό για την Λίβερπουλ, η οποία στο 27' κατάφερε να βρεθεί σε θέση οδηγού καθώς ο Κάιτ με κοντινή κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Τζέραρντ άνοιξε το σκορ, σε μία φάση όπου ο βοηθός υπέδειξε αδικαιολόγητα τον Ολλανδό σε θέση οφσάιντ! Ο διαιτητής Κουίπερς πήρε την φάση πάνω του και κατοχύρωσε το γκολ, βάζοντας μπροστά την Λίβερπουλ. Επτά λεπτά αργότερα, το «Άνφιλντ» πανηγήριζε εκ νέου, με τον