«Καθάρισε» εύκολα και περιμένει...

01:11 5/8/2011 - Πηγή: Gazzetta
Ο Ολυμπιακός Βόλου ζευγάρωσε τις νίκες επί της Ντιφερντάνζ, της οποίας επικράτησε πολύ εύκολα και πάλι με 3-0 και πλέον βρίσεκται σε αναμονή της απόφασης της ΕΠΟ, για το αν θα συνεχίσει στη διοργάνωση... Μετά το 3-0 του Λουξεμβούργου δεν υπήρχε αμφιβολία για την ομάδα που θα έπαιρνε την πρόκριση... Έτσι, ο κόσμος που βρέθηκε στο Πανθεσσαλικό, περισσότερο πήγε για να διαμαρτυρηθεί για την απόφαση υποβιβασμού του Ολυμπιακού
και λιγότερο για το παιχνίδι. Με τέσσερις αλλαγές Ο Γκραθία αποφάσισε να κάνει τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι, καθώς ο Ρόκα έκατσε κάτω από τα δοκάρια στη θέση του Γιακούποβιτς, ο Σανκαρέ ξεκίνησε στο κέντρο της άμυνας στη θέση του Τομάς, ο Ζαραδούκας έκανε το ευρωπαϊκό του ντεμπούτο στη θέση του Ρόκα και ο Ακόστα έπαιξε στη θέση του Μπρέσκα. Πίεση από το ξεκίνημα, ορεξάτος ο Μόνχε Οι ευρθρόλευκοι μπήκαν πολύ δυνατά από το ξεκίνημα, όμως η ανάπτυξή τους ήταν άναρχη, με αποτέλεσμα να μην απειλούν με αξιώσεις τον Βέμπερ. Με τον Μόνχε να έχει μεγάλα κέφια, όλες οι καλές επιθετικές ενέργειες ξεκινούσαν από τα πόδια του και στο 10' ο Αργεντίνος έβγαλε εξαιρετική πάσα στον Σκέμπρι, όμως ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων τον νίκησε και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 17' ο Βέμπερ έσωσε και πάλι την ομάδα του, καθώς έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ την μπάλα, μετά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαρτίν. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός ήλεγχε τον ρυθμό, όμως οι φιλοξενούμενοι, που δεν κλείστηκαν στην άμυνά τους σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, βγήκαν μπροστά και προσπάθησαν να απειλήσουν τον Ρόκα. Κέρδισαν κάποια κόρνερ, έβγαλαν κάποιες σέντρες, όμως ήταν ξεκάθαρο ότι είχαν τεράστιο πρόβλημα στη δημιουργία... Είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη απόκρουση του Ρόκα και μοναδική στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 27', όταν ο Ραφίκ έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής και ο τερματοφύλακας των ερυθρολεύκων έδιωξε σε κόρνερ. Πάλι με Μάρτιν! Λίγο μετά, όμως, οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ, όταν ο Μόνχε εκτέλεσε το φάουλ, ο Σκέμπρι πήρε την κεφαλιά από κοντά, ο Βέμπερ κατάφερε να αποκρούσει με τα πόδια και ο επερχόμενος Μαρτίν απλά... έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0! Από εκείνο το σημείο και έπειτα το γήπεδο... έγειρε, ο Ολυμπιακός έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία στο 34', όταν ο Μόνχε έβγαλε την σέντρα, ο Σκέμπρι έκανε την προβολή, όμως η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία του Βέμπερ. Στο 40' της αναμέτρησης η κατοχή της μπάλας ήταν στο 65% για τους ευρθρόλευκους, οι οποίοι με το τέλος του ημιχρόνου έχασαν ακόμη μία ευκαιρία, με τον Μαρτίν να μην πιάνει καλά το πλασέ και να στέλνει την μπάλα άουτ από το ύψος της μικρής περιοχής... Μία ανάσα από την ισοφάριση η Ντιφερντάνζ! Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε εντελώς διαφορετικά από ό,τι το πρώτο, με τους παίκτες της Ντιφερντάνζ να φτάνουν μία ανάσα από την ισοφάριση! Στο 49' ο Μπετμέρ έπιασε έναν... κεραυνό έξω από την περιοχή και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ρόκα, ενώ στο 52' οι παίκτες του Αμόντιο άλλαξαν πολύ ωραία την μπάλα στην περιοχή του Ολυμπιακού, όμως και πάλι ο Μπετμέρ έχασε τη