Ισοπαλία-γούρι για Ιταλία!

23:56 5/6/2010 - Πηγή: Gazzetta
Η Ιταλία ολοκλήρωσε την προετοιμασία της για το Μουντιάλ με εκτός έδρας 1-1 με την Ελβετία. Όπως, δηλαδή, και το 1982 και το 2006!Ο Μαρτσέλο Λίπι παρέταξε την παγκόσμια πρωταθλήτρια με αρκετές αλλαγές στην 11άδα, θέλοντας να δοκιμάσει παίκτες που δε θεωρούνται βασικοί και να ξεκουράσει κάποιους άλλους. Η σκουάντρα ατζούρα βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 10' με το γκολ του Ινλέρ, ισοφάρισε στο 15' με τον Κουαλιαρέλα, προς το τέλος του ημιχρόνου απείλησε σε μία-δύο περιπτώσεις και στο δεύτερο 45λεπτο άπαντες... κοιμήθηκαν. Το παιχνίδι δεν είχε καθόλου ρυθμό, οι παίκτες των δύο ομάδων έδειχναν να κάνουν αγγαρεία και να θέλουν να αποφύγουν τυχόν τραυματισμό και τα λεπτά περνούσαν χωρίς να γίνει κάποια αξιόλογη φάση.