Για τον τίτλο και το Νο2

Στον τελικό του Toronto Masters προκρίθηκε ο Ρότζερ Φέντερερ μετά το 2-1 επί του Νόβακ Τζόκοβιτς. Τον Άντι Μάρεϊ θα αντιμετωπίσει ο Ελβετός, που επιστρέφει στο Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης.Σε έναν αμφίρροπο ημιτελικό, Φέντερερ και Τζόκοβιτς «μοιράστηκαν» από ένα καλό σετ. Πολύ δυναμικός στο ξεκίνημα ο Ελβετός πήρε άνετα το προβάδισμα, για να δει στη συνέχεια τον αντίπαλό του να επιστρέφει δυναμικά να ανεβάζει την απόδοσή του (μέχρι εκείνη τότε είχε μόλις 2 winners) και να στέλνει την αναμέτρηση σε τρίτο σετ. Τελικά ο Φέντερερ, έστω και δύσκολα κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του και να πάρει τη νίκη με 6-1, 3-6, 7-5 και μαζί την ευκαιρία να διεκδικήσει τον τρίτο τίτλο του στον Καναδά και το 17ο Masters της καριέρας του.Εκτός των άλλων, η νίκη αυτή θα ανεβάσε