Φουλ για Ευρώπη!

Η Μπράγκα πήρε το αποψινό ντέρμπι κόντρα στη Γκιμαράες και πέρασε πλέον στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος, αφήνοντας την Σπόρτινγκ τέταρτη. Στην έκτη θέση παρέμεινε η Γκιμαράες.Πολύ δυνατό το αποψινό ματς για το κλείσιμο της 26ης αγωνιστικής του Πορτογαλικού πρωταθλήματος, με την Μπράγκα να επικρατεί κατά κράτος της Γκιμαράες 3-1. Το παιχνίδι ήταν αρκετά σκληρό στη μεγαλύτερη διάρκειά του, παρά ταύτα πρόσφερε αρκετό θέαμα.Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (0-0), βγαίνοντας όμως για την επανάληψη οι παίκτες της Μπράγκα ήταν αποφασισμένοι να πάρουν το «τρίποντο» και να σκαρφαλώσουν
στην τρίτη θέση, κατεβάζοντας τα «λιοντάρια».Το σκορ άνοιξε ο Παουλάο 61’  και δύο μόλις λεπτά αργότερα ο Ούκρα (63’) διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Στο 76’ ο Άλαν έδωσε διαστάσεις θριάμβου με το τρίτο τέρμα, κλειδώνοντας έτσι το ματς. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Έντγκαρ και να διαμορφώσουν το τελικό σκορ.
Μπράγκα – Γκιμαράες 3-1
(Παουλάο 61’, Ούκρα  63’, Άλαν 76’ /  Έντγκαρ 90+’)