Έξι προκρίσεις στην Ντόχα

Εντυπωσιακή ήταν η πρεμιέρα των Ελλήνων αθλητών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής που άνοιξε τη Δευτέρα (28/9) την αυλαία του στη Ντόχα. Οι πρωταθλητές μας εξασφάλισαν την παρουσία τους σε έξι τελικούς, δείχνοντας ότι είναι σε μεγάλο βαθμό έτοιμοι για το Παγκόσμιο του Λονδίνου (13-18/10). Η πρώτη μέρα της διοργάνωσης περιλάμβανε τους προκριματικούς σε όλα τα όργανα. Στους άνδρες, την είσοδο στην προνομιούχο οκτάδα των οργάνων τους εξασφάλισαν διαδοχικά ο Λευτέρης Κοσμίδης, ο οποίος διεκδικεί ένα ακόμη μετάλλιο, καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση στις ασκήσεις εδάφους με 15,275 β., ο Λευτέρης Πετρούνιας ο οποίος ήταν 4ος στους κρίκους με 14,950 β., ο Δημοσθένης Ταμπάκος που κατετάγη 6ος στους κρίκους με 14,875 β. και ο Βλάσης Μάρας, ο οποίος ήταν 5ος στο μονόζυγο με 14,950