Έσπασε το ρόδι η Εθνική

22:36 9/3/2011 - Πηγή: Gazzetta
Την πρώτη της νίκη στον 6ο προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2012 σημείωσε στα Χανιά η Εθνική χάντμπολ ανδρών, που επικράτησε της Ολλανδίας με 30-23 για την 3η αγωνιστική.Ο αγώνας ήταν στον «αέρα» λίγες ώρες πριν από το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή, λόγω των κακών καιρικών συνθηκών που δεν επέτρεπαν στην αποστολή της Ολλανδίας να προσγειωθεί στην Κρήτη. Τελικά όμως όλα κύλησαν ομαλά και παρουσία 2.000 θεατών στο Δημοτικό Αθλητικό
Κέντρο «Κλαδισού», η ελληνική ομάδα έφτασε στο επιθυμητό αποτέλεσμα, με τους Χαλκίδη, Μπακαούκα και Μαστορογιάννη να βάζουν τη σφραγίδα τους.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προσπάθησε να «χτίσει» μια ασφαλή διαφορά ελέγχοντας το ρυθμό. Η Εθνική προηγήθηκε με 10-4 στο 17ο λεπτό, όμως στη συνέχεια έδωσε το δικαίωμα στους Ολλανδούς να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια, δυο φορές (11-11 στο 25΄ και 12-12 στο 27΄). Κατάφερε όμως πριν από το ημίχρονο να πάρει κεφάλι στο σκορ, έστω και με βραχεία κεφαλή με 14-