Επιθετικός και γρήγορα...

21:51 2/8/2011 - Πηγή: Gazzetta
Χωρίς τους Τσέζαρεκ και Καστίγιο ο Άρης έδειξε πως έχει πρόβλημα μπροστά στο φιλικό με την Ένωση Παραλιμνίου. Οι «κίτρινοι» δεν κατάφεραν να σκοράρουν και γνώρισαν την ήττα με 1-0 σε φιλικό που διεξήχθη στο Ζέεφλεντ. Τα φιλικά παιχνίδια είναι μόνο για τους προπονητές, καθώς αυτοί βλέπουν τα προβλήματα που υπάρχουν στις ομάδες τους και κοιτάζουν πως να τα λύσουν. Στον Άρη και τον Σάκη Τσιώλη είναι ξεκάθαρο πως από την στιγμή που είναι τραυματίες οι Τσέζαρεκ και Καστίγιο, χρειάζεται ένας ακόμα παίκτης που να μπορεί να στείλει την μπάλα
στα δίχτυα. Αυτό φάνηκε στο σημερινό φιλικό με την Ένωση Παραλιμνίου που διεξήχθη στο Ζέεφελντ. Οι «κίτρινοι» ηττήθηκαν με 1-0 με γκολ του Ρούσια στο 90', έχοντας όμως χάσει ευκαιρίες για να στείλουν πιο νωρίς την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. 4-4-2 με Τοπούζη, Σολτάνι μπροστά Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Ο Σάκης τσιώλης ξεκίνησε το παιχνίδι με σύστημα 4-4-2 με ρόμβο. Ο Σηφάκης ήταν κάτω από τα δοκάρια, αριστερός μπακ ο Μίσελ, δεξιός ο Βανγκέλι και στο κέντρο της άμυνας οι Λαζαρίδης-Παπαζαχαρίας. Ο Τόχα ήταν μπροστά τους, πιο μπροστά ο Φατί, οι Πορτίγια και Νέτο στις πτέρυγες και στην επίθεση Τοπούζης και Σολτάνι. Τίποτα το ιδιαίτερο Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος, δεν υπήρξε κάτι το ιδιαίτερο και από τις δύο ομάδες. Τόσο ο Άρης, όσο και το Παραλίμνι δεν έδειξαν καλό πρόσωπο. Στο πρώτο μέρος υπήρξαν τρεις φάσεις, οι δύο για τους Θεσσαλονικείς και η μία για τους Κύπριους. Συγκεκριμένα στο 21' ο Πορτίγια εκτελεί φάουλ στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Σίντνεϊ με σέντρα σουτ, ανάγκασε τον Σηφάκη να διώξει με δυσκολία. Στο 38' ο Νέτο δεν κατάφερε από καλή θέση να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με την συγκεκριμένη ευκαιρία να είναι και η τελευταία του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο ρυθμός ανέβηκε, αλλά και πάλι υπήρξε πρόβλημα στην τελική προσπάθεια. Τελικά στο 90' ο Ρούσιας με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-0 για το Παραλίμνι. Οι συνθέσεις Άρης (Σάκης Τσιώλης): Σηφάκης, Νέτο, Παπαζαχαρίας, Βανγκέλι, Λαζαρίδης, Πορτίγια, Μίσελ, Τόχα, Φατί, Σολτάνι, Τοπούζης. Στο β' ημίχρονο πέρασαν οι: Παπαστεριανός, Σακάτα, Κασναφέρης, Καπετάνος, Στράνο, Αγγελούδης, Γιαννιώτας και Οικονομόπουλος. Ένωση Παραλιμνίου (Νικόδημος Παπαβασιλείου): Πετκόφ, Μαμπούια, Κιάσος, Μαρκόφσκι, Μουκούρι, Σίντνεϊ, Μιχαήλ, Ντε Βουλφ, Τρένσον, Σεμέδο, Μπέρτσιλ