Επεισοδιακή νίκη για Ιαπωνία (video)

Έναν βαθμό μακριά από την πρόκριση στα προημιτελικά του Ασιατικού Κυπέλλου βρίσκεται η Ιαπωνία έπειτα από την επεισοδιακή της νίκη με 2-1 επί της Συρίας.
Το γκολ του Χασέμπε στο 35ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους Ιάπωνες, όμως η φάση του 72' ήρθε να βάλει... φωτιά. Η Συρία κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μαλκί από τον Καβαζίμα, με τον τερματοφύλακα της Ιαπωνίας να βλέπει και την κόκκινη κάρτα. Οι παίκτες του Τζακερόνι διαμαρτυρήθηκαν
δίκαια καθώς ο Μαλκί ήταν ξεχασμένος και δεν καλυπτόταν από κανέναν, όμως ο διαιτητής μετά από συνεχείς συνομιλίες με τον βοηθό αποφάσισε να δώσει πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Αλ Κατίμπ τέσσερα λεπτά αργότερα!

Η απάντηση της Ιαπωνίας, όμως, ήρθε με το ίδιο νόμισμα στο 82'! Ο Οκαζάκι κέρδισε πέναλτι για το οποίο διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι παίκτες της Συρίας και ο Χόντα ευστόχησε γράφοντας το 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Η ομάδα του Τίτα έμεινε και αυτή με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις έπειτα από την αποβολή το