Επεισόδια στην ήττα της Ρίβερ! (video)

Η Ρίβερ Πλέιτ βρίσκεται ένα βήμα πριν το υποβιβασμό στην δεύτερη κατηγορία για πρώτη φορά στην 110ετή ιστορία της. Εκτός ελέγχου οι οπαδοί της . Η Ρίβερ Πλέιτ έχασε απόψε στην Κόρντοβα με 2-0 και βρίσκεται πλέον στο «καναβάτσο», κοιτάζοντας κατάματα τον υποβιβασμό. Στο 25’ λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μανσανέλι Σέζαρ. Και σαν να μην έφτανε αυτό, ο Σέζαρ Περέιρα έβαλε το «κερασάκι» στο 50’, δίνοντας «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του. Η υπομονή των φίλων της Ρίβερ εξαντλήθηκε και θεώρησαν φρόνιμο να «μπουκάρουν»
στον αγωνιστικό χώρο και να διακόψουν το παιχνίδι. Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Νέστορ Πιτάνα, διέταξε να συνεχιστεί το ματς δώδεκα λεπτά αργότερα. Στον υπόλοιπο χρόνο δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Ρίβερ καλείται να πάρει τη ρεβάνς στον επαναληπτικό για τα πλέι οφ παραμονής στην κατηγορία την Κυριακή, όπου θα αγωνιστεί μπροστά σε περίπου 50.000 οπαδούς της. Στο άλλο παιχνίδι των πλέι οφ η Χιμνάσια επικράτησε της Ουρακάν με το ίδιο σκορ (2-0) και έχει το πλεονέκτημα στην πρόκριση για την παραμονή.