Ένατος ο Φιλιππίδης

Μακριά από τον καλό του εαυτό έμεινε ο Κώστας Φιλιππίδης, στον τελικό του άλματος επί κοντώ στους 25ους Πανεπιστημιακούς Αγώνες του Βελιγραδίου. Ο Έλληνας αθλητής δεν κατάφερε να επιβεβαιώσει τα προγνωστικά των διοργανωτών και της ελληνικής αποστολής για ένα μετάλλιο, μένοντας στην 9η θέση με 5.15μ, πιο κάτω και από την επίδοση (5.20μ) που είχε σημειώσει στα προκριματικά. Ο πρωταθλητής μας πέρασε με την πρώτη προσπάθεια τα 5.15μ, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν όπως την είχε προγραμματίσει. Άφησε τα 5.25μ. και ανέβασε το πήχη στα 5.35μ, χωρίς ωστόσο να καταφέρει τον περάσει. Την ίδια θέση κατέκτησε και η Ελένη-Μαρία Καφούρου στον τελικό του τριπλούν. Η 23χρονη αθλήτρια χρειάζονταν να βελτιώσει το ατομικό της ρεκόρ για να ανέβει στο βάθρο των νικητριών, όμως δεν ήταν σε καλή αγωνιστική κατάσταση για να το πετύχει, έχοντας άλμα στα 13.24μ. που την άφησ