«Εγκλημα με Νότιγχαμ»

Παρά την εξαιρετική της εμφάνιση, στις 19 Οκτωβρίου 1978 η ΑΕΚ, που έπαιζε με δέκα από το πρώτο ημίχρονο, ηττήθηκε στην Αθήνα από την Νότιγχαμ Φόρεστ με 2-1 αν και στο τέλος πίεσε για ισοφάριση.Οι Αγγλοι εκμεταλλεύτηκαν το νευρικό ξεκίνημα της ΑΕΚ και με γκολ του Μαγκόβερν προηγήθηκαν από το πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια ο Βιέρα, έκανε το... έγκλημα το οποίο η Ενωση πλήρωσε με την απώλεια του αγώνα καθώς μπροστά στον επόπτη χτύπησε με γροθιά τον Μπερνς και αποβλήθηκε.Με δέκα παίκτες οι Κιτρινόμαυροι αγωνίστηκαν με όλες τους τις δυνάμεις προκειμένου να αντιδράσουν στον αγώνα, όμως στο 44' έγινε το 0-2 από τον Μπερτλς. Στην επανάληψη η ΑΕΚ μείωσε με εύστοχη εκτέλεση του Τάσου μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Μαύρος, όμως αν και... πετούσε με παίκτη λιγότερο μέχρι