Εύκολη νίκη για Ηρακλή

Νικηφόρο ήταν το πρώτο φιλικό του Ηρακλή για τη φετινή περίοδο, απέναντι στον Απόλλωνα στο κλειστό της Καλαμαριάς, με τους κυανόλευκους να φτάνουν εύκολα στη νίκη με 3-0 σετ.Ο Αλέκος Λεώνης είχε τη δυνατότητα να δοκιμάσει διάφορα σχήματα, ενώ με κοινή απόφαση των δύο προπονητών, οι δύο ομάδες έπαιξαν ακόμα ένα σετ, στους 15 πόντους. Νικητής και πάλι ο Ηρακλής, με σκορ 13-15.Στα πρώτα δύο σετ ο γηραιός αγωνίστηκε με πασαδόρο τον Πιπέργια, διαγώνιο τον Μπίλινγκς, ακραίους τους Αρχιλάγος και Δ.Εφραιμίδη, κεντρικούς τους Στάνκου και Χαραλαμπίδη, ενώ ως λίμπερο αγωνίστηκε ο Μπαμπαλιούτας. Από την αρχή του τρίτου σετ μέχρι το τέλος του αγώνα, ο Αλέκος Λεώνης προχώρησε σε πολλές αλλαγές, δοκιμάζοντας πιο νεαρούς σε ηλικία παίκτες, εκφράζοντας την ικανοπο