Εύκολα η Μπαρτσελόνα

23:56 3/3/2011 - Πηγή: Gazzetta
Δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στην κατά τ' άλλα αξιόμαχη Ολίμπια Λουμπλιάνας η πανίσχυρη Μπαρτσελόνα που επικράτησε δίκαια εντός έδρας με σκορ 76-58 και τώρα θα βρει απέναντί της τον Παναθηναϊκό στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας.Δύο δεκάλεπτα... άντεξε η Ολίμπια Λουμπλιάνας στο Παλάου Μπλαουγκράνα. Μέχρι τότε κόντραρε όσο μπορούσε την Μπαρτσελόνα των Ρούμπιο και Λάκοβιτς ενώ έφτασε στο σημείο να προηγηθεί σε κάποια σημεία του αγώνα.Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, που είχαν σε αρκετά καλήμέρα τους Λάκοβιτς, Βάσκεθ και Ινγκλς άρχισαν να... χτίζουν
μία διαφορά στο σκορ, η οποία άνοιξε ακόμη περισσότερο στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο. Χαρακτηριστικό είναι πως στο 23' η Μπαρτσελόνα πήρε προβάδισμα στο σκορ με 10 πόντους (41-31), που ένα λεπτό μετά έγινε 43-31 ενώ στο 38', δηλαδή δύο λεπτά πριν την λήξη του αγώνα οι γηπεδούχοι κέρδιζαν με 69-58.Η Μπάρτσα ως πρώτη του ομίλου της θα τεθεί αντιμέτωπη με τον Παναθηναϊκό ενώ η Ολίμπια - από την οποία πάλεψαν πιο πολύ οι Γκρέγ