Έχασε την ευκαιρία για sweep η Σιένα

Η Σιένα βρισκόταν με τη σκούπα ανά χείρας ωστόσο πλήρωσε το άσχημο αγωνιστικό πρόσωπο που δείχνει τον τελευταίο καιρό στη Seria A κι έδωσε την ευκαιρία στη Βίρτους (74-68) να μειώσει τη σειρά . Η Σιένα είχε την ευκαιρία να «καθαρίσει» τη σειρά με τη Βίρτους Μπολόνια οι γηπεδούχοι όμως παρουσιάστηκαν πιο σοβαροί και ελέγχοντας το ρυθμό του παιχνιδιού πήραν τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι ένα λεπτό πριν το τέλος μείωσαν στους τέσσερις (70-66), αλλά στη συνέχεια η Βίρτους ήταν ψύχραιμη από τη γραμμή των βολών διαμορφώνοντας το τελικό (74-68.) Ο Ρίβερς ήταν ο κορυφαίος
για τους νικητές με 20 πόντους (3/3δίπ., 4/5τρίπ.), για τη Μοντεπάσκι ο Νίκος Ζήσης σε 16 λεπτά συμμετοχής πέτυχε πέντε πόντος (2/2δίπ., 1/2βολ.) ενώ κορυφαίοι ήταν Λαβρίνοβιτς (19π., 5/8δίπ.) και Καουκένας (15π., 5/10δίπ.). Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η γηπεδούχος Μπένετον έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση επικράτησε της Αβελίνο με 74-64 και πήρε το πάνω χέρι στη σειρά (2-1). Για τους νικητές Σμιθ (14π.), Μπούνερ (13π.), Μπουλέρι (13π.) και Μάρκοβιτς (12π.) ήτα οι κορυφαίοι ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Τόμας με 21 πόντους (3/4δίπ., 9/10βολ.). Playoffs Seria A- Game 3 (0-3) Βαρέζε-Καντού 69-75
(1-2) Σάσαρι-Αρμάνι Τζινς Μιλάνο 72-91
(1-2) Βίρτους Μπολόνια-Σιένα 74-68
(2-1) Μπένετον-Αβελίνο 74-64