Διπλή πρόκριση για τα Σταρ

Διπλή αποστολή είχαν στην Ιταλία ο Αιμίλιος Παπαθανασίου και ο Άκης Καρνούτσος, στο πλαίσιο της συμμετοχής τους στον αγώνα πρόκρισης που διεξήχθη στο Βιαρέτζιο. Το ελληνικό δίδυμο της ιστιοπλοΐας στα σκάφη τύπου Σταρ κατέλαβε την 6η θέση στη διοργάνωση ανάμεσα σε 44 πληρώματα, εξασφαλίζοντας την παρουσία του στο Ευρωπαϊκό και το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Οι Έλληνες πρωταθλητές μας, οι οποίοι αγωνίστηκαν με νοικιασμένο σκάφος τερμάτισαν 6οι, 7οι, 8οι, 6οι και 11οι στις πέντε ιστιοδρομίες που πραγματοποιήθηκαν. Την πρόκριση
πήραν τα οκτώ πρώτα σκάφη. Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα θα λάβει χώρα στο Κίελο το διάστημα 5 με 12 Ιουλίου, ενώ το Παγκόσμιο θα διεξαχθεί στη Σουηδία από τις 30 Ιουλίου μέχρι και τις 9 Αυγούστου. Στην 6η θέση ο Κοκκαλάνης Στο μεταξύ, ο Βύρωνας Κοκκαλάνης εξακολουθεί να βρίσκεται σε τροχιά μεταλλίου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ιστιοσανίδας RSX στο Τελ Αβίβ, αν και υποχώρησε κατά μία θέση στην γενική κατάταξη. Ο Έλληνας πρωταθλητής, έπειτα από τη συμπλήρωση έξι ιστιοδρομιών είναι