«Χτύπημα» στο «Καλδερόν» (video)

Οι Βάσκοι της Μπιλμπάο «χτύπησαν» στην Μαδρίτη και ανάγκασαν σε ήττα την Ατλέτικο με 2-0! Παίζει δυνατά για Ευρώπη η Αθλέτικ, που βρίσκεται πλέον στο -5 από το Champions League!Την υψηλή πτήση της στην Primera Division συνέχισε η Μπιλμπάο, η οποία πέτυχε την τρίτη σερί νίκη της, ενώ αυτό ήταν το τρίτο διπλό στα τελευταία τέσσερα ματς στο «Βιθέντε Καλδερόν». Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 38' όταν ο Γιορέντε κοντρόλαρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Περέα φάνηκε να του πατάει το πόδι. Το πέναλτι φαίνεται
πως είναι, όμως η αποβολή του Κολομβιανού αμυντικού είναι σίγουρα υπερβολική. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, όμως έστειλε τη μπάλα άουτ, με τον Νταβίδ Ντε Χέα να πέφτει στη σωστή γωνία. Παρότι δεν δέχθηκε γκολ σε αυτή τη φάση, η Ατλέτικο δεν την έβγαλε καθαρή στο ημίχρονο και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τοκέρο σκόραρε μετά από πάσα του Ιραόλα στην πλάτη της άμυνας βρέθηκε μόνος του και με σουτ με τη μία έκανε το 0-1. Στην επανάληψη, ο ίδιος παίκτης στο 64' σφράγισε τη μεγάλη νίκη τη