ΑΣΣΙΑ-ΕΝΑΔ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΤΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ (ΦΩΤΟΣ)

Ο  Εθνικός Άσσιας μετά το εκτός έδρας 1-1 (23 Φεβρουαρίου) με την ΜΕΑΠ εξασφάλισε εισιτήριο συμμετοχής στον τελικό του Κυπέλλου Κόκα-Κόλα Γ'-Δ' Κατηγορίας.Το νικηφόρο 2-1 του πρώτου αγώνα στο Μακάρειο Στάδιο σε συνδυασμό με το σημερινό 1-1 έδωσε στο συγκρότημα του Στέλιου Στυλιανού εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει την ΕΝΑΔ Πόλης Χρυσοχούς.Ο Εθνικός Άσσιας παράλληλα με την είσοδο του στον τελικό του Κυπέλλου, διεκδικεί τον τίτλο του Πρωταθλήματος Γ' Κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον επαναληπτικό
αγώνα με στόχο το γρήγορο γκολ και ανέλαβαν την εδαφική υπεροχή που τελικά καρποφόρησε στο 23'. Τότε ο Γκάρι Τίερνεϊ με σουτ μέσα από την επανορθωτική έγραψε το 1-0.Μετά το σε βάρος τους γκολ οι φιλοξενούμενοι ισοζύγισαν το παιχνίδι, όμως δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό και το ημίχρονο έκλεισε με 1-0 υπέρ της ΜΕΑΠ.Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 79' ο Εθνικός Άσσιας κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε ο Μπρούνο Σπένσελ ισοφαρίζοντας σε 1-1, σκορ που διατηρ