Άρης για playoffs

Ακόμη πιο κοντά στην είσοδο στην 8άδα είναι ο Άρης μετά το 81-55 του Γ.Σ. Ολύμπια Λάρισας, που με τη σειρά της κάνει ήδη τα σχέδια της για την επόμενη σεζόν στην Α2.Η θεσσαλική ομάδα παρατάχθηκε χωρίς άγχος, καθώς η μοίρα της είναι δεδομένη, και έτσι κατάφερε να προηγηθεί με 14-9 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, προκαλώντας τα νεύρα του Ντέιβιντ Μπλατ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πολύ καλή παρουσία σε αυτό το διάστημα, με τον Άρη να κλείνει την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα μόλις τριών πόντων (25-22). Το παιχνίδι, θεωρητικά, είχε κάποιο ενδιαφέρον, αλλά σύντομα χάθηκε.Οι Θεσσαλονικείς βελτιώθηκαν στην άμυνα, ανέβασαν την απόδοση τους και επιθετικά με τον Ματ Γυόλς να παίρνει σουτ και πήγαν και στο +13 (37-24). Είναι χαρακτηριστικό, άλλωστε, ότι μετά τα 8 λεπτά της δε