Αργεντίνικος νόμος!

Η πρώτη μονομαχία Μουρίνιο-Αντσελότι είχε νικητή τον Πορτογάλο, καθώς η Ίντερ κέρδισε με 2-1 την Τσέλσι χάρη σε δύο γκολ των Αργεντίνων Μιλίτο και Καμπιάσο. Ισοπαλία 1-1 απέσπασε στην Μόσχα η Σεβίλλη.Στο κατάμεστο «Σαν Σίρο», η μονομαχία Μουρίνιο-Αντσελότι είχε νικητή των πρώτο καθώς η Ίντερ απέκτησε το προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο Λονδίνο έπειτα από τη νίκη της με 2-1 απέναντι στην Τσέλσι. Η πρωταθλήτρια Ιταλίας κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, όταν ο Ετό βρήκε τον Μιλίτο μέσα στην πριοχή, αυτός απέφυγε τον Τέρι και
με δυνατό σουτ αιφνιδίασε τους Άγγλους και έβαλε... φωτιά στο Μιλάνο. Στη συνέχεια, η Τσέλσι ανέλαβε τον έλεγχο του αγώνα, απείλησε όμως μόνο με μακρινά σουτ που βρήκαν σε ετοιμότητα τον Σέζαρ. Η σπουδαιότερη ευκαιρία ήταν στο 15ο λεπτό, όταν ο Ντρογκμπά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι έπειτα από εκτέλεση φάουλ. Από την μεριά τους, οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνοι στις αντεπιθ