Αποκλείστηκε ο Μάρκος

Ο Μάρκος Παγδατής δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση του Τζον Ίσνερ στο τουρνουά Masters «Rogers Cup» στο Μόντρεαλ, γνωρίζοντας φυσιολογικά την ήττα και τον αποκλεισμό στον πρώτο γύρο. Οι δυσμενείς καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν την Τρίτη (9/8) στην πόλη του Καναδά δεν επέτρεψαν την ολοκλήρωση του αγώνα, που διακόπηκε στις αρχές του δεύτερου σετ (6-3, 1-2) και συνεχίστηκε την επομένη, με τον Αμερικανό απλά να πιστοποιεί την καλή αγωνιστική του κατάσταση και τον τίτλο του φαβορί, επικρατώντας με 6-3, 6-3. Προσπάθησε
να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση ο Κύπριος, ο οποίος είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα στο δεύτερο σετ, όμως δεν ήταν αρκετό για να κάνει και την ανατροπή. Ο Ίσνερ έφτασε σχετικά άνετα στην επικράτηση, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο του δεύτερου γύρου. Στις άλλες αναμετρήσεις της ημέρας ο Φερνάντο Βερντάσκο, Νο15 του ταμπλό, αν και αιφνιδιάστηκε από τον Τομπάιας Κάμκε κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 5-7, 6-3, 6-3, περνώντας με τη σειρά του στον δεύτερο γύρο. Με Τσονγκά ο Φέντερερ Στους αγώνες του δεύτερου γύρου, ο Ρότζερ Φέντερερ, Νο3 του ταμπλό, νίκησε τον Καναδό, Βάσεκ Πόσπισιλ με 7-5, 6-3 και πέρασε στην επόμενη φάση, όπου τον περιμένει ο δυναμικός Τζο Βιλφρίντ Τσονγκά (επικράτησε του Μπέρναρντ Τόμις με 6-3, 7-6), λίγες μόλις εβδομάδες μετά την αναμέτρησή τους στο Γουίμπλεντον και τη μεγάλη νίκη του Γάλλου. Ο Στάνισλας Βαβρίνκα δεν αντιμετώπισε δυσκολίες κόντρα στον Μάικλ Ράσελ τον οποίο νίκησε με 6-3, 6-3, ενώ στον 3ο γύρο βρίσκεται και ο Τόμας Μπέρντιχ, Νο7 του ταμπλό, μετά τη νίκη του με 4-6, 6-2, 6-3 επί του Αλεξάντρ Ντολγκομπόλοφ