Από τις δύο νίκες, στις δύο ήττες

20:56 5/6/2011 - Πηγή: Gazzetta
Μετά τις δύο εκτός έδρας νίκες επί της Αυστρίας, ήρθαν οι δύο ήττες από την Ολλανδία στο Γκρόνινγκεν για να προσγειώσουν την Εθνική. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν τα κατάφερε ούτε στο δεύτερο ματς, χάνοντας με 3-0 από τους «οράνιε». Καλή η προσπάθεια που πάει να γίνει στην Εθνική με τους νεαρούς παίκτες, αλλά σίγουρα χρειάζεται ακόμα δρόμος για να αποφέρει αποτελέσματα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μετά τις δύο νίκες μέσα στην Αυστρία, πήγε στην Ολλανδία και στο Γκρόνιγκεν για να συνεχίσει τις πολύ καλές της εμφανίσεις. Χθες τα πήγε πολύ καλά, μια και έφτασε μια ανάσα από τη νίκη,
χάνοντας όμως με 3-2, ωστόσο πήρε τουλάχιστον τον έναν πόντο. Σήμερα ήρθε η απότομη προσγείωση, με τους Ολλανδούς να επικρατούν με 3-0 (25-11, 25-19, 27-25). Μπλακ άουτ και πάει το σετ Μπορεί όπως φαίνεται από το σκορ, τα δύο πρώτα σετ να τα κέρδισαν εύκολα οι γηπεδούχοι, ωστόσο στο πρώτο τα πράγματα δεν ήταν ακριβώς έτσι. Συγκεκριμένα οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τους Ολλανδούς να προηγούνται με τρεις 13-10. Στο σημείο εκείνο επήλθε... μπλακ άουτ για την Εθνική, το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Ολλανδία κάνοντας σερί 11-0, που της έδωσε το σετ. Οι «οράνιε» κατάφεραν με σχετική ευκολία να κάνουν το 2-0 χωρίς να αφήσουν την Ελλάδα να φτάσει στους 20 πόντους. Έχασε τα σετ μπολ και το ματς Στο τρίτο οι παίκτες του Αλέκου Λεώνη ανέβασαν την απόδοσή τους και έδειξαν πως θα μπορούσαν να μειώσουν και να μπουν και πάλι στο ματς. Ωστόσο στο κρίσιμο σημείο έχασαν δύο σετ μπολ, με τους Ολλανδούς να καταφέρνουν να κάνουν το 3-0 και να παίρνουν… καθαρή νίκη. Τα σετ: 25-11, 25-19, 27-25 Διαιτητές: Σουάν, Φρίγκνιε Ολλανδία (Έντουϊν Μπένε): Αμπντελαζίζ 6 (1 μπλοκ, 2ασ), Ράουερντινκ 11 (79% υποδ., 9/17 επιθ.,2 μπλοκ), Βαν Ρέκομ 10 (7/13 επιθ., 71% υποδ., 3 μπλοκ), Βλαμ 6 (1/4 επιθ., 4 ασ, 1 μπλοκ), Μπόντχε 11 (7/9 επιθ, 4μπλοκ), Χούγκεντουρν 10 (9/24 επιθ., 1μπλοκ), Σπάριντας (λ) (65% υποδ, 35% αρ.), Σνίπε, Γκόμανς, Φρέρικς, Ντιέφενμπατς 2 (2/2 επιθ.), Χούγκεντουρν 10 (9/24 επιθ, 1 μπλοκ), Κρόλις
Ελλάδα (Αλέκος Λεώνης): Πετρέας 6 (3/8 επιθ., 2 μπλοκ,1 ασ), Φιλίποφ , Στεφάνου (λ) (70% υποδ., 43% αρ), Πελεκούδας 3 (3/7 επιθ.), Ρουμελιώτης 14 (14/31 επιθ.), Σαρικεϊσογλου 3 (3/6 επιθ.), Κοκκινάκης 4 (1/5 επιθ.), Μαντέκας 1 (1/10), Σουλτανόπουλος 1 (1 μπλοκ), Κουρνέτας, Παπαδημητρίου (λ) (50% υποδ, 50% αρ.), Ασπιώτης. Δηλώσεις: Αλέκος Λεώνης: «Για δύο σετ δεν παίξαμε καλά και όταν αντιμετωπίζεις ομάδες όπως η Ολλανδία έχεις πρόβλημα. Ήμασταν κακοί στην υποδοχή. Ορισμένα παιδιά δεν έχουν διάρκεια στην αυτοσυγκέντρωσή τους γιατί δεν έχουν μάθει να παίζουν συνεχόμενα παιχνίδια. Στο τρίτο σετ προσπαθήσαμε να μπούμε στο ματς, αλλά ήταν αργά. Πιστεύω ότι στην έδρα μας πρέπει να απομυθοποιήσουμε τους Ολλανδούς. Είναι καλύτεροι, αλλά μπορούμε να τους κερδίσουμε». Έντουιν Μπένε: «Σε αυτό το δεύτερο παιχνίδι ήμασταν καλύτεροι και πήραμε δίκαια τη νίκη. Η ελληνική ομάδα δεν ήταν τόσο καλή όσο στο πρώτο ματς και αυτό φάνηκε στο πρώτο σετ. Μετά άρχισαν σταδιακά να ανεβάζουν την