Ανόρθωση και... κατάρρευση! (pics)

23:07 9/8/2011 - Πηγή: Gazzetta
Γενέθλια έχει η Ανόρθωση και η ΑΕΚ είπε να μην χαλάσει την γιορτή! Τραγική η ομάδα του Χιμένεθ, γνώρισε βαριά φιλική ήττα με 3-0 και προβλημάτισε σε μεγάλο βαθμό! Ο Χιμένεθ άφησε εκτός παίκτες όπως ο Γκουντγιόνσεν, ο Λυμπερόπουλος, ο Μάκος και ο Μανωλάς, έδωσε ευκαιρίες σε αρκετούς «μικρούς» αλλά και σε παίκτες που δεν είχαν πολύ χρόνο συμμετοχής ως τώρα, δοκίμασε τον Γκουλόν στο δεύτερο ημίχρονο και εν τέλει η ΑΕΚ γνώρισε μία φιλική μεν, βαριά δε, ήττα με 3-0 από
την Ανόρθωση. Στην άμυνα, ο Ισπανός τεχνικός άρχισε με τους Κωνσταντόπουλο, Κοντοέ, Δέλλα, Κάλα και Καράμπελα, αμυντικά χαφ ήταν οι Κλωναρίδης και Αγκιρίμπα, στο κέντρο σε ελεύθερο ρόλο ο Κάρλος, δεξιά ο Σιαλμάς, αριστερά ο Λεονάρντο και στη κορυφή της επίθεσης ο Τσίτας. Η ΑΕΚ πάτησε ελάχιστες φορές μέσα στην περιοχή, δεν απείλησε σχεδόν καθόλου ενώ αμυντικά είχε πάρα πολλά κενά! Στο 8', ένα λάθος στο χώρο του κέντρου έδωσε την ευκαιρία στην Ανόρθωση για μια γρήγορη αντεπίθεση. Ο Λαμπόρδε έβγαλε έτοιμο γκολ για τον Αγκέλοφ ο οποίος πλάσαρε πάνω από τον Κωνσταντόπουλο και έκανε το 1-0. Παρόμοια φάση στο 20', ο Λαμπόρδε για τον Αγκέλοφ και ο τελευταίος πάλι σημάδεψε σωστά για το 2-0... Και στις δύο φάσεις, ο Κοντοές ήταν εκτός θέσης, ο Κάλα είχε αργή αντίδραση και το αποτέλεσμα ήταν δύο πανομοιότυπα γκολ για την Ανόρθωση. Η ΑΕΚ προσπάθησε να ανέβει αλλά δεν κατάφερε τίποτα... Ο Κάρλος δεν ήταν σε καλή μέρα, ενώ τα αμυντικά χαφ δεν μπορούσαν να ανέβουν και να πιέσουν σωστά. Οι απουσίες σαφέστατα και έπαιξαν ρόλο, όμως το θέμα είναι πως αρκετοί δεν άρπαξαν την ευκαιρία που τους δόθηκε. Στο δεύτερο μέρος, ο Χιμένεθ έκανε αρκετές αλλαγές (η πρώτη ήταν λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο με τον Γκερέιρο να αντικαθιστά τον τραυματία Κλωναρίδη), πέρασε στον αγώνα τους Μπέλεκ και Μπερνς, αλλάζοντας πρόσωπα στην επίθεση (ο Αφρικανός στη κορυφή, ο Αυστραλός αριστερά), έβαλε τον Γκουλόν ως αμυντικό χαφ, ενώ τοποθέτησε τον Εγγλέζου στο αριστερό άκρο της άμυνας αντί του Καράμπελα. Το ενδιαφέρον εστιαζόταν στην απόδοση του Γκουλόν, ο οποίος ήταν πολύ βαρύς. Σε μία φάση, ο Βουτσίτσεβιτς τον πέρασε πολύ ωραία και ανάγκασε τον Κωνσταντόπουλο να αποκρούσει σε κόρνερ το σουτ που επιχείρησε. Από κει και πέρα, πάντως, ο Γκουλόν ανέβασε κάπως την απόδοσή του, έβγαλε μία πανέμορφη μπαλιά σε αντεπίθεση (την οποία σπατάλησε ο Λεονάρντο), ενώ γενικότερα προσπάθησε αρκετά έχοντας για εμπόδια τόσο το βάρος του και την κακή φυσική κατάσταση, όσο και το ότι δεν ξέρει την ομάδα. Η ΑΕΚ απογοήτευσε και επιθετικά, καθώς παρά την κατοχή της μπάλας δεν έκανε ούτε μία φάση. Ο Χιμένεθ έκανε και άλλες αλλαγές στο τελευταίο 20λεπτο, τα λάθη όμως δεν σταμάτησαν. Στο 80', ο Κοντοές είχε και πάλι λανθασμένη τοποθέτηση, δεν συνεννοήθηκε σωστά με τον Κωνσταντόπουλο και η άστοχη έξοδος του τελευταίου έδωσε την ευκαιρία στον Μιχαήλ να γράψει το τελικό 3-0. Ένα αποτέλεσμα και μία εμφάνιση που σαφέστατα προβληματίζουν τον Χιμένεθ... Η σύνθεση της ΑΕΚ: Κωνσταντόπουλος, Κοντοές, Δέλλας (79' , Κάλα, Καράμπελας (46' Εγγλέζου, 77' Γεωργέα