Αγγλοι στο ραντεβού!

Τι και αν έχασε την ίδια μέρα τον Νασρί; Τι κι αν βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο; Η Αρσεναλ δεν έχασε το ραντεβού με τους ομίλους του Champions League επικρατώντας 2-1 της Ουντινέζε στο «Φρίουλι». Στο ρελαντί η Μπενφίκα Σε... περίπατο μετέτρεψε τον επαναληπτικό στη Λισαβώνα η Μπενφίκα και το 3-1 επί της Τβέντε την στέλνει σε όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι βάσεις
είχαν μπει στην Ολλανδία με την ισοπαλία (2-2) και στην Πορτογαλία οι «αετοί» ήταν το... αφεντικό. Η Τβέντε άντεξε για ένα ημίχρονο, η διπλή ζώνης άμυνας είχε αποτελέσματα, όμως στο 46' άρχισε η αντεπίθεση των γηπεδούχων. Ο Βίτσελ με ψαλίδι άνοιξε το σκορ, παρά τα έντονα παράπονα των Ολλανδών για οφσάιντ. Μέσα σε 20λεπτά η Μπενφίκα είχε... καθαρίσει το ματς, ο Λουϊσάο στο 59' πέτυχε το 2-0 και ο Βέλγος στο 66' σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Το μόνο που κατάφερε η Τβέντε ήταν να μειώσει στο 85' με τον Ρουίς. Έγραψε ιστορία η Πλζεν Το... θαύμα είχε γίνει στη Δανία, το 3-1 έδινε στην Πλζεν τεράστιο προβάδισμα και οι Τσέχοι φρόντισαν να το εκμεταλλευτούν. Νίκη 2-1 και στην πατρίδα τους επί της Κοπεγχάγης και για πρώτη φορά στην ιστορία τους μετέχουν σε όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ. Μπορεί οι Δανοί να άνοιξαν το σκορ στο 32' με τον Μπολάνος, όμως δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα για την μεγάλη ανατροπή. Στο 67' ο Μπακός ισοφάρισε 1-1 και το γήπεδο πήρε... φωτιά! Οι γηπεδούχοι όμως ήθελαν τη νίκη και σε μια από τις πολλές αντεπιθέσεις ο Ντουρίς στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το 2-1. Σοκ στο Γκρατς Οι Αυστριακοί έκαναν το λάθος και έμειναν στο ματς του πρώτου αγώνα και την ισοπαλία 1-1 στη Λευκορωσία... Η Μπάτε δεν τους το συγχώρεσε και με το 2-0 πέταξε εκτός τη Στουρμ Γκρατς και προκρίθηκε στους ομίλους. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ουσιαστικοί, είχαν τον έλεγχο του ματς και άνοιξαν το σκορ στο 36' με σουτάρα του Βολόντκο. Το 2-0 πέτυχε στο 70' ο Σίμιτς αφήνοντας τους Αυστριακούς στα κρύα του λουτρού! <a href="http://www.coveritlive.com/mobile.php/option=com_mobile/task=viewaltcast/altcast_code=5657697707" >Champions Live</a>