Ανατροπή και τεσσάρα για Γαλλία!

00:16 7/6/2011 - Πηγή: Gazzetta
Αν και βρέθηκα να χάνει και να είναι στο 1-1 μέχρι το 87', η Γαλλία σκόρπισε με 4-1 την Ουκρανία στο «Ντόνμπας Αρένα» σε φιλικό αγώνα, στο δεύτερο ματς του Ολεγκ Μπλαχίν μετά την επιστροφή του. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ, όλα τα λεφτά ήταν στην επανάληψη. Στο 54' οι Ουκρανοί που θα συμμετέχουν στο Euro του 2012 σαν διοργανωτές, άνοιξαν το σκορ με τον μέσο της Μπάγερν Μονάχου, Ανατόλι Τίμοστσουκ,
όμως η συνέχεια ανήκε 100% στους Τρικολόρ. Το σύνολο του Λοράν Μπλαν ισοφάρισε στο 58' με τον Κέβιν Γκαμεϊρό της Λοριάν, ο οποίος έκανε φέτος τρομερή σεζόν, για να παραμείνει το σκορ στο 1-1 μέχρι το 87'. Σε εκείνο το σημείο μίλησε ο 23χρονος μέσος της Σοσό, Μαρτέν, ο οποίος είχε μόλις δέκα λεπτά στο γήπεδο στο ντεμπούτο του με την Εθνική Γαλλίας. Στο 87' έκανε το 1-2 για τους Γάλλους και δύο λεπτά μετά ο Καμπούλ έκανε το 1-3. Το τέταρτο κεράκι στην τούρτα έβαλε ο Μαρτέν με το δεύτερο γκολ του στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων για να διαμορφωθεί το εντυπωσιακό 1-4 στην δεύτερη παρουσία του Ολεγκ Μπλαχίν μετά την επιστροφή του στον πάγκο των Ουκρανών.