Ανατροπή και... Μουντιάλ για Νιγηρία!

Το διάλειμμα του 2006 ήταν αρκετό για τη Νιγηρία, η οποία πανηγυρίζει από σήμερα την επιστροφή της σε τελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου! Παρότι έχαναν στο πρώτο ημίχρονο, οι «Σούπερ Αετοί» ανέτρεψαν την κατάσταση και επικράτησαν με 3-2 της Κένυας χάρη σε γκολ του Μάρτινς στο 83ο λεπτό. Την ίδια ώρα, η Τυνησία έχανε στην Μοζαμβίκη με 1-0 σε ένα ματς όπου έπαιξε βασικός ο Σιμάο, αποτέλεσμα που την έριξε για πρώτη αλλά και... μοιραία φορά από την κορυφή του ομίλου, μένοντας εκτός Μουντιάλ μετά από τρεις σερί παρουσίες. Την πρόκριση της στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου πανηγυρίζει η Νιγηρία έπειτα από το συγκλονιστικό φινάλε που επιφύλασσε η τελευταία αγωνιστική στον δεύτερο όμιλο. Οι «Σούπερ Αετοί» επικράτησαν με 3-2 στην Κένυα και εκμεταλλεύτηκαν την ήττα της Τυνησίας στην Μοζα