Ακάθεκτη η ΤΣΣΚΑ, στο... κυνήγι η Ζενίτ

Η Ζενίτ επικράτησε της Κούμπαν 1-0 και συνεχίζει να κυνηγά την... ασταμάτητη ΤΣΣΚΑ (3-1 τη Λοκομοτίβ)! Από κοντά η Ρούμπιν (2-0 Βόλγκα), μεγάλη νίκη για Διναμό (2-0 την Σπαρτάκ Μόσχας). Θέαμα και... γκολάρες στην «Κίμκι Αρένα»! Η ΤΣΣΚΑ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε στη νίκη επί της Λοκομοτίβ με 3-1, μένοντας για πέμπτο σερί παιχνίδι αήττητη. Οι παίκτες του Σλούτσκι έδειξαν ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση,
άνοιξαν το σκορ στο 19' με τον Ντουμπία, ένα εκπληκτικό γκολ του Ντούριτσα στο 30' έφερε το παιχνίδι στα ίσα, όμως ένα εξίσου εντυπωσιακό γκολ του Τόσιτς στο 37' έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ανοιχτό, όμως το δεύτερο ανήκε στην ΤΣΣΚΑ. Οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες και κατέφεραν να κάνουν το 3-1 στο 58', όταν ο Τόσιτς έκανε εκπληκτική ενέργεια από αριστερά και γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Ντουμπία, ο οποίος δε δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Η ΤΣΣΚΑ παραμένει στην κουρφή της βαθμολογίας, έχοντας μάλιστα και παιχνίδι λιγότερο. Στο... ρελαντί η Ζενίτ Η Ζενίτ υποδέχθηκε την Κούμπαν και έφτασε δύσκολα στη νίκη με 1-0. Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό, με τον Πετρέσκου να κάνει τη μεγάλη έκπληξη και να αφήνει τον Λασινά Τραορέ στον πάγκο. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, με τον Ζιριάνοφ να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ στο 35'. Τρίτο ντέρμπι και... φαρμακερό για Σπαρτάκ Το τρίτο ντέρμπι της Μόσχας αποδείχθηκε και το... φαρμακερό για την Σπαρτάκ, η οποία γνώρισε την ήττα από την Διναμό με 2-0 στο «Λουζνίκι». Το παιχνίδι ήταν μέτριο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τις σημαντικότερες ευκαιρίες και να ανοίγουν το σκορ στο 34' με πολύ ωραία κεφαλιά ψαράκι του Σεμσόφ. Ο Βορονίν «χτύπησε» στο δεύτερο ημίχρονο, για να κάνει το 2-0 στο 65' και να δώσει στην ομάδα του μία πολύ σημαντική νίκη. Η Σπαρτάκ από την άλλη γνώρισε την πρώτη της ήττα σε μοσχοβίτικο ντέρμπι (είχε νίκες απέναντι σε Λοκομοτίβ και ΤΣΣΚΑ)... Από κοντά η Ρούμπιν Η Ρούμπιν βρίσκεται σε εκπληκτική κατάσταση τον τελευταίο καιρό και έφτασε σε ακόμη μία εύκολη νίκη. Η ομάδα του Καζάν δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Βόλγκα και με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο «καθάρισε» το παιχνίδι. Ο Μποκέτι βρήκε για ακόμη μία φορά δίχτυα στο «Τσεντράλνι» στο 49', ενώ ο Κασάεφ, που είχε περάσει στο παιχνίδι στο ημίχρονο, έκλεισε το σκορ στο 83'. Τέλος, η Ανζί επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις μετά το τραγικό παιχνίδι που έκανε απέναντι στην ΤΣΣΚΑ και το κακό πρόσωπο που έδειξε στο Περμ απέναντι στην Άμκαρ. Η ομάδα από το Ντραγκεστάν πέρασε σαν... σίφουνας από το Σοβέτοφ, επικρατώντας εύκολα της Κρίλια με 3-0 και παρέμεινε στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής Τετάρτη (22/06) Τομ Τομσκ-Ροστόφ 1-1 (66' πεν. Κανούνικοφ - 83' πεν. Αντάμοφ) Άμκαρ-Σπαρτάκ Νάλτσικ 1-0 (58' Γκρίσιν) Σπαρτάκ Μόσχας-Διναμό 0-2 (34' Σεμσόφ. 65' Βορονίν) Ρούμπιν-Βόλγκα 2-0 (49' Μποκέτι, 83' Κασάεφ) Κρίλια Σοβέτοφ-Ανζί 0-3 (6' Αγκαλάροφ, 18' Γκατζίεφ, 63' Άνγκβουα)