Αισιοδοξία για πρόκριση στην Κέρκυρα

Αντιμέτωπη με τον Ηρακλή θα βρεθεί σήμερα η Κέρκυρα, στη ρεβάνς της 5ης Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.Η πρώτη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων, στις 23/12, είχε λήξει ισόπαλη με σκορ 1-1, γι’ αυτό και –βάσει της προκήρυξης της ΕΠΟ- θα γίνει ο επαναληπτικός αγώνας στο «νησί των Φαιάκων», όπου οι «κυανέρυθροι» και οι «κυανόλευκοι» θα λύσουν οριστικά τις… διαφορές τους! Το
σκορ του πρώτου παιχνιδιού δεν υπολογίζεται, άρα εάν το σημερινό ματς τελειώσει και πάλι ισόπαλο, τότε θα ακολουθήσει ημίωρη παράταση και πέναλτις. Η ομάδα που θα κερδίσει σε αυτό τον αγώνα (στην κανονική διάρκεια ή στην παράταση και τα πέναλτις) θα προκριθεί στην 6η Φάση, δηλαδή στα Προημιτελικά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό Βόλου, σε διπλή αναμέτρηση. Στην Κέρκυρα δίνεται η τεράστια ευκαιρία, παίζοντας στο γήπεδό της, να επαναλάβει τη διάκριση της σαιζόν 2006-2007, τότε που είχε φτάσει στους “8” του θεσμού, δηλαδή τα Προημιτελικά. Δίνεται επίσης στους νησιώτες η δυνατότητα να «σπάσουν» τη δυσμενή παράδοση που