«Αιώνιος» δυνάστης!

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ σκληρός, αλλά ο Παναθηναϊκός... τον πέθανε! Οι «πράσινοι», με το 2-0 στο ΟΑΚΑ (78-66), αγκαλιάζουν ακόμη ένα πρωτάθλημα. «Ερυθρόλευκες» φωνές για διαιτησία. Ο δεύτερος τελικός τα είχε όλα: την αποστολή του Ολυμπιακού να δέχεται από το Καλλιμάρμαρο
το... καλωσόρισμα στο ΟΑΚΑ, αφού εκεί την πέτυχαν και της τα έψαλαν περίπου 50 «πράσινα» μηχανάκια, θερμοκέφαλους εντός κι εκτός κλειστού είτε να τα βάζουν με την Αστυνομία είτε να αναλώνονται σε ρίψη κροτίδων, δυνατές μονομαχίες πάνω στο παρκέ, εναλλαγές στο προβδάδισμα, αγωνία, άγχος, νεύρα κι έναν νικητή σε μία ανεπανάλληπτη ματσάρα! Ο Παναθηναϊκός πήρε τον δεύτερο τελικό των playoffs, έκανε το 2-0 και το match ball κι αναζητά μία νίκη σε... τρεις αναμετρήσεις για να πανηγυρίσει το 9ο συνεχόμενο και συνολικά 32ο πρωτάθλημά του! Ο Ολυμπιακός αναζητά την ολική επαναφορά, κάτι στο οποίο είχε πέσει θύμα το 2002, αλλά για να το κάνει θα πρέπει να «σπάσει» κι αυτός την έδρα του αντιπάλου, ο οποίος, όμως, έφτασε αισίως στο 27-0 σε τελική φάση των playoffs. Αφεντικό για ένα ημίχρονο ο Ολυμπιακός Ο Παναθηναϊκός είχε με το μέρος του τον κόσμο και την ψυχολογία από το break στο ΣΕΦ, αλλά ο Ολυμπιακός έδειξε στα πρώτα λεπτά να έχει πιο ορθολογική λειτουργεία σε άμυνα κι επίθεση. Όλα αυτά όσο διατηρούσε την ψυχραιμία του. Γιατί την έχασε μόλις στην δεύτερη περίοδο πέρασε για πρώτη φορά στο παρκέ. Ενώ ο Νίκολας είχε δικαίωμα για ελεύθερες βολές, ο Σέρβος γκαρντ μπλέχτηκε σε ένα επεισόδιο «γαλλικών» με Καλάθη και Τσαρτσαρή, η τεχνική ποινή κι η άμεση αντικατάσταση από τον αγριεμένο εξ αυτού Ντούσαν Ίβκοβιτς δεν άργησε να έρθει κι ο Παναθηναϊκός πήρε επιπλέον εύκολους πόντους από τη γραμμή του φάουλ, για να ισοφαρίσει στο 12' σε 22-22 (10-19 στο 10'). Μέχρι εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν περιορίσει τους «πράσινους» σε αρκετά κακές επιλογές στην επίθεση, κάτι που αποδεικνύουν όχι απλώς τα αρχικά 0/4 τρίποντα κι η αδυναμία να πλησιάσουν μέχρι το καλάθι, αφού pick n' roll δεν υπήρχε, αλλά κι η μία λάθος επαναφορά του κακού Δημήτρη Διαμαντίδη με τον Ντρου Νίκολας και μία πάσα του πρώτου στον Κώστα Παπανικολάου! Την ψυχραιμία του, πάντως, την ξαναβρήκε, πάντως, γρήγορα κι αυτό πιστώνεται στον Βασίλη Σπανούλη και στους πόντους που σκόραρε. Ο Λαρισαίος γκαρντ, στη δεύτερη φορά ως φιλοξενούμενος στο ΟΑΚΑ, σούταρε έκτοτε και μέχρι το ημίχρονο 1/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα και 2/2 βολές, ενώ είχε και 1 ασίστ, για να φτάσει συνολικά στο πρώτο 20λεπτο στους 12 πόντους (2/3δίπ., 2/4τρίπ., 2/2β.) και 6 ασίστ! Για το «τριφύλλι» δεν υπήρχε κάποιος που να έχει ξεχωρίσει, αφού αμέσως ξαναβρέθηκε αμέσως να αναγκάζεται σε δύσκολες προσπάθειες και δικαίως είδε τη διαφορά να φτάνει και σε διψήφιο αριθμό (33-43 στο 19'). Τιμή που δε διατηρήθηκε για πολύ, μια κι οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίρνουν πόντους από βολές, έστω κι αν ευστοχούσαν σε όλες (13/20β. στο ημίχρονο, 9/18β. στη δεύτερη περίοδο!). Βγήκε από τα αποδυτήρια... άλλος Παναθηναϊκός Ο Παναθηναϊκός είχε ανάγκη την καλή λειτουργεία στην επίθεση κι αυτό