«Αέρα» ο Πανελλήνιος

Σε υγιεινό «περίπατο» εξελίχθηκε ο αγώνας του Πανελληνίου με τον Ηλυσιακό για την 3η αγωνιστική της Α1. Οι γηπεδούχοι συνέτριψαν στην Κυψέλη την ομάδα του Στέργιου Κουφού με 90-58 και ζευγάρωσαν τις εντός έδρας νίκες τους για φέτος. O Μανώλης Παπαμακάριος και οι Ντέιβις και Σμιθ έδειξαν τον «δρόμο» στους «Ολυμπιονίκες». Από την αρχή του αγώνα οι Κυψελιώτες μπήκαν πολύ δυνατά, επέβαλαν τον ρυθμό τους και δημιούργησαν μια διαφορά ασφαλείας κοντά στους δέκα πόντους. Ο Ηλυσιακός ήταν πολύ άστοχος στις προσπάθειές του και έτσι μοιραία δεν μπόρεσε να ακολουθήσει στο σκορ τους γηπεδούχους, με την πρώτη περίοδο να κλείνει με σκορ 24-12. Μέχρι και το ημίχρονο συνέχιζε να υπάρχει μόνο μία ομάδα στο παρκέ και αυτή ήταν ο Πανελλήνιος, καθώς αύξανε