2ος Ομιλος: Εκανε την έκπληξη η Αρμενία!

Την πρώτη της νίκη σε τρία ματς στον 2ο όμιλο των προκριματικών πέτυχε η Αρμενία, που έκανε την έκπληξη και επικράτησε 3-1 εντός έδρας της Σλοβακίας.Εκανε το «μπαμ»Οι παίκτες του Βαρντάν Μινασιάν προηγήθηκαν στο 23' με τον Μοβσισιάν, με το 1-0 το οποίο δεν διατηρήθηκεπολύ καθώς στο 37' ο Βάις για λογαριασμό των Σλοβάκων έφερε το ματς στο 1-1, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη η Αρμενία μπήκε πιο δυνατά και με τέρμα του Γκαζαριάν στο 50' μπήκε ξανά σε θέση οδηγού (2-1). Στο 89'ο Μκιταριάν διαμόρφωσε το τελικό 3-1, σφραγίζοντας την πρώτη νίκη της ομάδα του στον όμιλο. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την -παρούσα στο μουντιάλ του 2010- Σλοβακία, η οποία είχε ξεκινήσει με δύο νίκες.Τα αποτελέσματαΑρμενία-Σλοβακία 3-1(23' Μοβσισιάν, 50' Γκαζαριάν, 89' Μκιταριάν -37' Βάις)Ανδόρα-ΣκόπιαΙρλανδία-Ρω