LIGUE 1- 29η Αγωνιστική

Λοριάν-Καέν: 2-1
(Γκερέιρο 42', Αγιού 60'-Μπαζίλε 41'

Βαθειά ανάσα για τη Λοριάν που κέρδισε με 2-1 την Καέν.

Στο 17ο λεπτό η Καέν έχασε τον Ντα Σίλβα με κόκκινη κάρτα, αλλά στο 41' πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Μπαζίλε. Από εκεί και πέρα η Λοριάν ανέβασε στροφές και στο 42' ο Γκερέιρο έφερε στα ίσα το σκορ ενώ στο 60' ο Αγιού έκανε το 2-1.

Ναντ-Εβιάν: 2-1
(Νκουντού 45', Γκαπκέ 47'-Νσικουλού 76')

Σε μπελάδες η Εβιάν που γνώρισε την ήττα με 2-1 μέσα στην έδρα της Ναντ.

Η Ναντ άνοιξε το σκορ στ 45' με τον Νκουντού, ενώ

στο 47' ο Γκαπκέ έκανε το 2-0. Η Εβιάν απλά μείωσε με τον Νσικουλού στο 76ο λεπτό.

Μονπελιέ-Ρεμς: 3-1
(Μπάριος 4', 73', Σανσόν 90+2'-Ινιάνγκ 87')

Αγώνα δρόμου για να προλάβει το Ευρωπαϊκό τρένο κάνει η Μονπελιέ, που κέρδισε με 3-1 τη Ρεμς.

Η Μονπελιέ άνοιξε το σκορ μόλις στ 4ο λεπτό με τον Μπάριος ο οποίος έκανε και το 2-0 στο 73'. Η Ρεμς μείωσε με τον Ονιάνγκ στο 87ο λεπτό. Το τελικό 3-1 έκανε στις καθυστερήσεις ο Σανσόν.

Λανς-Τουλούζ: 1-0
(Τσαβαρία 77')

Σε δεινή θέση βρίσκεται η Τουλούζ που έχασε με 1-0 από τη Λανς.

Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Τσαβαρία στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μετς-Σεντ Ετιέν 2-3
(56' Λεζέν, 90' Ενμπακότο/ 38' Γκραντέλ, 42' Ερντίν, 80' Μόλο)
Μετά από επτά σερί αγωνιστικές χωρίς νίκη, η Σεντ Ετιέν μοιάζει να συνέρχεται αφού έπειτα από το 2-0 επί της Λοριάν, πριν μια εβδομάδα, σήμερα επικράτησε εκτός έδρας της Μετς με 3-2. Πλέον η Σεντ Ετιέν είναι ένα βαθμό μακριά από τη τέταρτη θέση που οδηγεί στο Europa League.
Σε διάστημα τεσσάρων λεπτών στο πρώτο μέρος, η Σεντ Ετιέν προηγήθηκε 0-2 αφού στο 38' ο Ιβοριανός εξτρέμ, Μαξ Γκραντέλ, άνοιξε το σκορ με το 8ο γκολ του στο πρωτάθλημα σκοράροντας για τέταρτη σερί αγωνιστική. Στο 42ο λεπτό ο Τούρκος φορ Μεβλούτ Ερντίν διπλασίασε τα τέρματα της Σεντ Ετιέν. Αξίζει να σημειωθεί πως και στα δυο γκολ, την ασίστ έδωσε ο Γάλλος μέσος Ρομέν Αμουμά.
Στην επανάληψη, η Μετς μπόρεσε να ξαναμπεί στο παιχνίδι όταν στο 56' ο Γάλλος εξτρέμ Κέβιν Λεζέν μείωσε σε 1-2.
Η Σεντ Ετιέν πήρε ξανά διαφορά δυο τερμάτων στο 80' με σκόρερ τον Γιόχαν Μόλο, που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι τέσσερα λεπτά νωρίτερα, και πάλι από ασίστ του Αμουμά.
Το τελικό 2-3 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Ενμπακότο με τη Μετς να παραμένει ουραγός στη βαθμολογία.