Ξέφυγε πάλι η Άντερλεχτ, γκολ ο Γκούντγιονσεν

23:02 9/3/2013 - Πηγή: AEK365

JUPILER LEAGUE- 29η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Άντερλεχτ- Μέχελεν: 1-0
(Ντε Σούτρ 57')

Σπουδαία αν και δύσκολη νίκη πέτυχε η Άντερλεχτ με 1-0 επί της Μέχελεν και ξέφυγε από τη Ζούλτε Βάρεγκεμ.
Η Άντερλεχτ άνοιξε το σκορ στο 57ο λεπτό με τον Ντε Σούτερ και κατάφερε να κρατήσει στην άμυνα και να πάρει τη νίκη.

Μπέβερεν- Μπέερσοτ: 3-2
(Μπαντάς 7' πεν., Ρεμάκλ 49', Ντε Σμετ 58'- Ραμάν 3', Λοσάδα 81')

Μεγάλη νίκη πήρε η Μπέβερεν με 3-2 από την

Μπέερσοτ και στην ουσία κλείδωσε την παραμονή της.
Η Μπέερσοτ άνοιξε το σκορ με τον Ραμάν στο 3ο λεπτό, αλλά στο 7' ο Μπαρντάς με πέναλτι έκανε το 1-1. στο 49' ο Ρεμάκλ έβαλε μπροστά στο σκορ τη Μπέβερεν, ενώ στο 58' ο Ντε Σμετ έκανε το 3-1. Ο Λοσάδα μείωσε σε 3-2 στο 81ο λεπτό.

Λέουβεν- Σταντάρ Λιέγης: 0-4
(Εζεκιέλ 2', Μπατσουαγί 21', Σίμαν 69', Μπουλότ 84')

Εύκολο διπλό για τη Σταντάρ με 4-0 επί της Λέουβεν
Η Σταντάρ Λιέγης άνοιξε το σκορ στο 2ο μόλις λεπτό με τον Εζεκιέλ, ενώ στο 21' ο Μπατσουαγί έκανε το 2-0. Στο 45+2' η Σταντάρ έχασε με κόκκινη κάρτα τον Βαν Ντάμε, ωστόσο στο 69' ο Σίμαν έκανε το 3-0. Το τελικό 4-0 έγραψε στο 84' ο Μπουλότ.

Λόκερεν- Σαρλερούα: 1-1
(Πέρσοονς 87'- Πολέ 65')

Στο 1-1 κόλλησαν Λόκερεν και Σαρλερουά.
Η Σαρλερουά άνοιξε το σκορ με τον Πολέ στο 65ο λεπτό αλλά στο 87' ο Πέρσοονς έφερε στα ίσα το ματς.

Σερκλ Μπριζ- Μονς: 1-3
(Μπογκοσιάν 81'- Μέρτενς 58' αυτ., Γιαργιού 62', Νονγκ 81')

Ελπίδες για είσοδο στα πλέι οφ έχει ξανά η Μονς μετά από τη νίκη της με 3-1 μέσα στην έδρα της Σερκλ Μπριζ.
Η Μονς έκανε το 1-0 στο 58ο λεπτό με το αυτογκόλ του Μέρτενς, ενώ στο 62' ο Γιατγιού έκανε το 2-0. Στο 81' ο Νονγκ έκανε το 3-0, για να μειώσει στην αμέσως επόμενη φάση ο Μπογκοσιάν.

Λιρς- Κορτράικ: 1-0
(Μπουράμπια 58')

Βαθειά βαθμολογική ανάσα πήρε η Λιρς που επικράτησε της Κορτράικ με 1-0.
Ο Μπουράμπια άνοιξε το σκορ στο 58' για τη Λιρς και της έδωσε τη νίκη. Στο 90' αποβλήθηκε ο Μίτροβιτς της Κορτράικ.

Γκενκ- Γάνδη: 3-2
(Μπάφελ 11', Κουμορντζί 60', Γκοριούς 80'- Κόλα 24', Μπογιό 48')
Η Γκενκ άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Μπάφελ, αλλά ο Κόλα στο 24' έκανε το 1-1 και στο 48' ο Μπογιό έβαλε μπροστά στο σκορ τη Γανδη. Ο Κουμορντζί έφερε τα ματς στα ίσα στο 60', ενώ ο Γκοριούς με γκολ στο 80' έδωσε τη νίκη στη Γκενκ.

Ζούλτε Βάρεγκεμ- Μπριζ: 1-2
(Σκούλασαν 90+2'- Μπακά 48', Γκούντγιονσεν 88')

Οδυνηρή ήττα για τη Ζούλτε με 2-1 από την Μπριζ, που την έφερε ξανά στο -6 από την Άντερλεχτ.
Η Μπριζ άνοιξε το σκορ στ 48ο λεπτό με τον Μπακά, ενώ ο Γκούντγιονσεν έκανε το 2-0 στο 88'. Η Ζούλτε μείωσε με τον Σκούλασον στις καθυστερήσεις.