JUPILER LEAGUE- 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μπέβερεν- Μπριζ: 1-2
(Μπλοντέλ 90+3'- Λεστιέν 1', Ζόρντι 57')

Σηαντικό διπλό για την Μπροιζ με 2-1 επί της Μπέβερεν.

Το σκορ για την Μπριζ άνοιξε ο Λεστιέν στο 1ο μόλις λεπτό, ενώ στο 57' ο Ζόρντι έκανε το 2-0. Η Μπέβερεν μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Μπλοντέλ κι ενώ από το 77' είχε χάσει με κόκκινη τον Ουμαρού.

Σαρλερουά- Γκενκ: 1-1
(Πολέ 20'- Μπογιό 28')

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Σαρλερουά και Γκενκ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν τα σκορ με τον Πολέ στο

20', αλλά 8 λεπτά μετά ο Μπογιό έφερε στα ίσα το ματς.

Ζούλτε Βάρεγκεμ- Άντερλεχτ: 4-3
(Αζάρ 33', Νέσενς 54', Ντ'Άν 75', Μπεριέ 90+2'- Κλιέσταν 19', Σουάρες 59',Ντε Ζέουβ 78')

Απίστευτο ματς στο Βέλγιο, με τη Ζούλτε Βάρεκεμ να νικά με 4-3 την Άντερλεχτ.

Η Άντερλεχτ προηγήθηκε με τον Κλιέσταν στο 19ο λεπτό, αλλά στο 22' ο Αζάρ έκανε το 1-1. Στο 53ο λεπτό η Ζούλτε κέρδισε πέναλτι και μάλιστα στη φάση αυτή αποβλήθηκε Κουγιατέ. Ο Αζάρ δεν μπόρεσε να σκοράρει, αλλά στη συνέχεια, ο Νέσενς έκανε το 2-1. Η Άντερλεχτ παρότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 59' με τον Σουάρες. Στο 71' και η Ζούλτε έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Σκούλασον, αλλά τέσσερα λεπτά μετά ο Ντ'Αν έκανε το 3-2 για τους γηπεδούχους. Στο 78ο λεπτο ο Ντε Ζέουβ ισοφάρισε για την Άντερλεχτ και στο 90' αποβλήθηκε ο Ντεσάχτ της Άντερλεχτ. Τη νίκη στη Ζούλτε έδωσε ο Μπεριέ με γκολ στο 90+2'.

Σταντάρ Λιέγης- Κορτράικ: 2-0
(Μποκού 52' πεν., Σίμαν 68')

Ακάθεκτη η Σταντάρ, που νίκησε και την Κορτράικ με 2-0 και παραμένει μόνη πρώτη.

Η Σταντάρ άνοιξε το σκορ με το πέναλτι του Μποκού στο 50' και οχτώ λεπτά μετά ο Σίμαν έκανε το 2-0.