ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ- ΦΑΣΗ ΤΩΝ 32

Βόλφσμπουργκ-Χαϊντενχάιμ: 4-1
(Καλιγκιούρι 28', Ντοστ 4', Γκουστάβο 65', 78'-Σκνάτερερ 12')

Εύκολη νίκη-πρόκριση με 4-1 για την Βόλφσμπουργκ κόντρα στην Χαϊντενχάιμ.

Στο 12ο μόλις λεπτό, ο Σκάτερερ έκανε το 1-0 για τη Χαϊντενχάιμ, αλλά στο 28' ο Καλιγκιούρι έφερε στα ίσα το σκορ. μάλιστα στο 44' ο Ντοστ έβαλε μπροστά στο σκορ τη Βόλφσμπουργκ και στο 65' ο Γκουστάβο έκανε το 3-1. Ο ίδιος παίκτης έκανε και στο 4-1 στο 78ο λεπτό.

ΑΜΒΟΥΡΓΟ-ΜΠΑΓΕΡΝ

ΜΟΝΑΧΟΥ: 1-3
Γήπεδο: Ίμτεχ Αρίνα

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Μπάγερν κόντρα στο Αμβούργο, το οποίος και κέρδισε με 3-1.

Η Μπάγερν μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στο 7ο μόλις λεπτό, ο Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ. Οι Βαυαροί συνέχισαν να πιέζουν και στο 4ο λεπτό ο Αλάμπα έκανε το 2-0, ενώ στο 55' ο Ριμπερί έγραψε το 3-0. Το μόνο που κατάφερε το Αμβούργο, ήταν να μειώσει με τον Λασογκά στο 85ο λεπτό.

ΑΜΒΟΥΡΓΟ: Ντρόμπνι, Τζουρού (69' Φαν ντερ Φάαρτ), Βέστερμαν, Γίρατσεκ (18' Στάινμαν), Μίλερ, Οστρζόλεκ Χόλτμπι, Στίμπερ, Αρσλάν (61' Κάτσαρ), Γκετζ, Λασογκά.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Λαμ (64' Ρόντε), Ραφίνια, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Ντάντε, Αλόνσο (70' Χόιμπιεργκ), Ριμπερί, Μπερνάτ, Μίλερ, Λεβαντόφσκι (75' Πισάρο)

Άιντραχτ Φρ.-Γκλάντμπαχ: 1-2
(Κάντλετς 89'-Αζάρ 16', Τραορέ 67')

Την πρόκριση πήρε η Γκλάντμπαχ, νικώντας με 2-12 την Άιντραχτ.

Η Γκλάντμπαχ έκανε το 1-0 με τον Αζάρ στο 16ο λεπτό, ενώ στο 67' ο Τραορέ έκανε το 2-0. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Κάντλετς στο 89ο λεπτό.

Χοφενχάιμ-Φρανκφούρτη: 4-1
(Σκίπλοκ 23', Βέστεργκααρντ 45+3', Φιρμίνο 56', Μοδέστε 72'-Σκεμπρι 80')

Την ίκη με 4-2 πανηγύρισε η Χοφενχάιμ κόντρα στη Φρανκφούρτη.

Η Χοφενχάιμ άνοιξε το σκορ με τον Σκίπλοκ στο 23ο λεπτό, ενώ στο 45+3' ο Βέστεργκααρντ έκανε το 2-0 και στο 56' ο Φιρμίνο το 3-0. Ο Μοδέστε έγραψε το 4-0 στο 72' πριν μειώσει ο Σκέμπρι στο 80' σε 4-1.

Μόναχο 1860-Φράιμπουργκ: 2-5
(Ράμα 16', Οκότιε 69'-Φράις 25', Μεχμέντι 59', 64', 89', Σμιντ 84')

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου πήρε η Φράιμπουργκ που επικράτησε με 5-2 της Μόναχο 1860.

Η Μόναχο 1860 προηγήθηκε με τον Ράμα στο 16ο λεπτό, αλλά στο 25' ο Φράις έφερε στα ίσα το σκορ. Μάλιστα στο 59' ο Μεχμέντι, έβαλε τη Φράιμπουρκ μπροστά στο σκορ και στο 64' ο ίδιος παίκτης έκανε και το 3-1. Η Μόναχο 1860 μείωσε σε 3-2 με τον Οκότιε στο 69ο λεπτό αλλά στο 84 και στο 89' οι Σμιντ και Μεχμέντι έκαναν το 5-2.

Βιτζμπέργκερ Κίκερς-Μπραουνσβάιγκ: 0-1
(Νίλσεν 77')

Δύσκολη πρόκριση για την Μπραουνσβάιγκ, που επικράτησε με 1-0 της Βιτζμπέργκερ.

Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Νίλσεν στο 77ο λεπτό.

Λειψία-Άουε: 3-1 παρ.
(Πόουλσεν 90+1', Κάιζερ 98' πεν., Μπόιντ 108'-Κλόστερμαν 20' αυτ.)

Μεγάλη πρόκριση πανηγύρισε η Λειψία που κέρδισε με 3-1 στην παράταση την Άουε.

Η Άουε προηγήθηκε με το αυτογκόλ του Κλόστερμαν στο 20ο λεπτό, αλλά στις καθυστερήσεις του ματς, ο Πόουλσεν έκανε το 1-1 και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί η Λειψία ήταν καλύτερη και στο 98' ο Κάιζερ με πέναλτι έκανε το 2-1 και στο 108' ο Μπόιντ έγραψε το 3-1.

Μαγδεμβούργο-Μπάγερ Λεβερκούζεν: 2-2 (4-5 πεν.)
(Σίφκες 28', Μπραντ 111'-Καλχάνογλου 3', Παπαδόπουλος 116')

Παραλίγο σοκ για τη Λεβερκούζεν που βρέθηκε να χάνει στην παράταση από το Μαγδεμβούργο, αλλά ο Παπαδόπουλος με ένα γκολ έστειλε το ματς στα πέναλτι κι εκεί οι «ασπιρίνες» κέρδισαν με 5-4.

Η Λεβερκούζεν έκανε το 1-0 με τον Καλχάνογλου, αλλά στο 28' ο Σίφκες έφερε στα ίσα το σκορ. Στο 78ο λεπτό αποβλήθηκε ο Σον της Λεβερκούζεν και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί το Μαγδεμβούργο, έχοντας και παίκτη παραπάνω πίεσε και πέτυχε το γκολ στο 111' με τον Μπραντ. Ωστόσο στο 116' ο Κυριάκος Παπαδόπουλος έφερε στα ίσα το σκορ