Το τέλος ο Ηρακλής

23:31 28/12/2011 - Πηγή: AEK365

Για άλλη μια χρονιά ο ΑΟ Κηφισιάς εξελίσσεται σε κακό δαίμονα του Ηρακλή, καταφέρνοντας αυτή τη φορά να κόψει βαθμό από τους κυανόλευκους, οι οποίοι επικράτησαν χάρις στην εμπειρία τους στο Ζηρίνειο.
Ο ΑΟΚ προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, καταφέρνοντας μάλιστα να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση στο α' σετ (ο Ηρακλής

ήταν μπροστά συνεχώς στο σκορ με τους γηπεδούχους να προηγούνται για πρώτη φορά με 22-21), αλλά ο Ηρακλής (αγωνίστηκε με αρκετά προβλήματα αφού Χριστοφιδέλης, Τανίκ ήταν άρρωστοι και οι Μποζίδης, Κράβαρικ αντιμετώπιζαν προβλήματα τραυματισμού) ισοφάρισε και στο 5ο σετ έστω και δύσκολα διατήρησε το αήττητο του (και την πρώτη θέση στη βαθμολογία καθώς στη ισοβαθμία με τον Ολυμπιακό δεδομένου ότι ακόμη δεν έχουν αγωνιστεί μεταξύ τους υπερτερεί έχοντας περισσότερες νίκες από τους ερυθρόλευκους).
Στο 5ο σετ ο Γηραιός προηγήθηκε 5-8, ο ΑΟΚ ισοφάρισε 8-8 και λόγο αργότερα το 10-12 έγινε 12-12 για να ακολουθήσουν δύο επιθέσεις από τον Κράβαρικ (12-14) και το ματς να τελειώσει με το χαμένο σερβίς του Δεληπρίμη.
«Έτσι όπως πήγε το παιχνίδι δεν μπορώ να πω ότι είμαστε ευχαριστημένοι γιατί θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι καλύτερο... Πιο εύκολο ήταν να γίνει το 3-1 υπέρ μας, από το τελικό 3-2 του Ηρακλή. Δείχνουμε όμως ότι παλεύουμε και με ενδιαφέρει να το κάνουμε με ομάδες τύπου Ηρακλή, ενώ είμαι ικανοποιημένος γιατί η ομάδα αρχίζει να δείχνει το πραγματικό της πρόσωπο», είπε ο Κώστας Αρσενιάδης με τον Σωτήρη Δρίκο να τονίζει: «Σημαντικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το πρώτο σετ, που το χάσαμε από τα δικά μας λάθη αλλά και από διαιτητικά λάθη. Το πνεύμα των εορτών τους επηρεάζει όλους. Τις ομάδες αλλά και τους άλλους παράγοντες του αγώνα. Η Κηφισιά είναι από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος. Κρατάμε την νίκη για το κλείσιμο της σεζόν και συνεχίζουμε».
Τα σετ: 25-23, 22-25, 25-18, 17-25, 13-15
ΑΟ Κηφισιάς (Αρσενιάδης): Μπέλλος 17 (16/32 επ., 1 μπλοκ), Καλαϊτζίδης 9 (7/9 επ., 2 μπλοκ), Νικολάκης 4 (3 μπλοκ), Ντε Ρόκο 11 (11/27 επ., 65% υπ. - 39% άριστες), Εστράδα 15 (9/12 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Καριπίδης 23 (20/32 επ., 3 μπλοκ, 57% υπ. - 45% άριστες), Ταμπουρατζής -λ 47% υπ. - 32% άριστες / Δεληπρίμης, Καρακίτσος, Τριανταφυλλίδης, Μαυράκης
Ηρακλής (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 14 (11/24 επ., 2 μπλοκ, 66% υπ. - 37% άριστες), Τανίκ 9 (9/20 επ., 71% υπ. - 46% άριστες), Κορζενέβικς 15 (11/18 επ., 4 μπλοκ), Μποζίδης 8 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Σμαραγδής 11 (9/11 επ., 2 μπλοκ), Τζιουμάκας 8 (6/13 επ., 1 μπλοκ), Στεφάνου -λ (70% υπ. - 57% άριστες) / Δημητριάδης, Κράβαρικ 14 (12/21 επ., 1 μπλοκ)