Το νταμπλ χάθηκε στα 11 μέτρα (VIDEO)

09:15 20/4/2015 - Πηγή: AEK365

Εικοσιένα χρόνια κλείνουν σήμερα από τον συγκλονιστικό Τελικό Κυπέλλου Ελλάδας του 1994, τον οποίον η ΑΕΚ έχασε στα πέναλτι από τον Παναθηναϊκό, αν και στον κανονικό αγώνα και την παράταση είχε καταφέρει να μετατρέψει το 0-2 σε 3-2, πριν ισοφαριστεί σε 3-3 στο 117'. Ηταν ο πιο συναρπαστικός τελικός της ιστορίας και μπορεί να συγκριθεί μόνο με αυτούς του 1976 (Ηρακλής-Ολυμπιακός 4-4 και 7-6 στα πέναλτι) και του 2009 (Ολυμπιακός-ΑΕΚ

4-4 και 15-14 στα πέναλτι).

Δυστυχώς για την ΑΕΚ, ήταν μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία για το πρώτο της νταμπλ μετά το 1978. Έχοντας πανηγυρίσει τη μαθηματική κατάκτηση του τίτλου τέσσερις μέρες νωρίτερα με το 2-1 στην Καλαμαριά, πήγε στον Τελικό του ΟΑΚΑ (μόνιμης έδρας του Παναθηναϊκού εκείνα τα χρόνια, εξ ου και η δυσαρέσκεια που είχε εκφράσει η ΑΕΚ, η οποία κορυφώθηκε πριν τον Τελικό του 1995) για τον πρώτο της τελικό Κυπέλλου μετά από 11 χρόνια (ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 2-0) και με την ελπίδα για έναν ακόμα γύρο θριάμβου. Αλλά ατύχησε στις λεπτομέρειες...

Αλήθεια είναι ότι ο Παναθηναϊκός -έχοντας περάσει τρία χρόνια βλέποντας την πλάτη της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα- είχε δείξει στο πρώτο ημίχρονο του τελικού ότι ήθελε πιο πολύ το Κύπελλο. Προηγήθηκε στο 31' με τον Βαζέχα, σημείωσε το 2-0 στο 54' με ένα αυτόγκόλ του Στέλιου Μανωλά μετά από ένα κόρνερ στο οποίο η αντίδραση της άμυνας της ΑΕΚ ήταν συνολικά πολύ κακή και όλα έδειχναν ότι το Κύπελλο θα πήγαινε και πάλι στον Παναθηναϊκό, όπως και το 1993.

Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς είχε αναγκαστεί να ρισκάρει βγάζοντας αμυντικογενείς παίκτες (Σαμπανάτζοβιτς, Βλάχος) και ρίχνοντας στη μάχη επιθετικογενείς (Τσιάρτας, Δημητριάδης). Το ρίσκο έπιασε και η ΑΕΚ ισοφάρισε με το πλασέ του Αλέξη Αλεξανδρή στο 71' και την κεφαλιά του Βασίλη Τσιάρτα στο 77'. Η ψυχολογία ήταν με το μέρος της ΑΕΚ πια και μπήκε στην παράταση με... φόρα. Νέο γκολ από τον Αλεξανδρή (που είχε ήδη συμφωνήσει με τον Ολυμπιακό, αλλά... δεν μας το έλεγε) και 3-2 για την ΑΕΚ που μέχρι το 117' κρατούσε το νταμπλ στα χέρια της.

Από ώρα, όμως, ο διαιτητής Σπάθας (υπαρχηγός της «παράγκας» λίγα χρόνια αργότερα, αλλά το 1994 ήταν ακόμα στο άρμα του τότε ισχυρού) προσπαθούσε να «σπρώχνει» τον Παναθηναϊκό προς την περιοχή της ΑΕΚ με φάουλ που μόνο αυτός έβλεπε. Μια τέτοια φάση είχε ως αποτέλεσμα να ισοφαρίσει ο Δημήτρης Μάρκος και να στείλει τον τελικό στα πέναλτι. Εκεί η ΑΕΚ (σαφώς επηρεασμένη από την εξέλιξη της παράτασης, γι' αυτό και αρκετοί παίκτες απέφευγαν να εκτελέσουν) έχασε δύο πέναλτι με τους Τσιάρτα και Δημητριάδης, έναντι ενός του Παναθηναϊκού (Μαραγκός). Η ομάδα του Ρότσα πήρε το Κύπελλο και η ΑΕΚ έχασε ένα νταμπλ που το άξιζε 100%.

ΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ με πρώτο τον Παναθηναϊκό: Χριστοδούλου 1-0, Σαβέβσκι 1-1, ΓΧ Γεωργιάδης 2-1, Αλεξανδρής 2-2, Ουζουνίδης 3-2, Τσιάρτας άουτ, Μαραγκός απόκρουση, Δημητριάδης απόκρουση, Αποστολάκης 4-2.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Ατματσίδης, Κοπιτσής, Καραγιάννης, Μανωλάς, Σαμπανάτζοβιτς (46' Τσιάρτας) Βλάχος (60' Δημητριάδης) Αλεξανδρής, Σαβέβσκι, Κασάπης, Σταματής, Σλίσκοβιτς

Στις 20 Απριλίου

20/4/69 AEK-Ηρακλής 3-0 (Α' Εθνική)
20/4/75 AEK-Παναθηναϊκός 4-3 (Α' Εθνική -επική μάχη, με την ΑΕΚ να επιβάλλεται στο 85' με πέναλτι του Τάσου)
20/4/77 ΑΕΚ-Γιουβέντους 0-1 (Κύπελλο ΟΥΕΦΑ - το τέλος της ένδοξης διαδρομής της ΑΕΚ σε εκείνη τη διοργάνωση με την ήττα από το γκολ του Φράνκο Καούζιο στη ρεβάνς των ημιτελικών της Νέας Φιλαδέλφειας)
20/4/80 ΑΕΚ-Καβάλα 4-2 (Α' Εθνική)
20/4/83 Ηρόδοτος-AEK 0-6 (Κύπελλο Ελλάδας -ιστορική μέρα για τον Θωμά Μαύρο που πέτυχε πέντε γκολ!)
20/4/86 Πανσερραϊκός-AEK 2-0 (Α' Εθνική)
20/4/02 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 4-3 (Α' Εθνική -ήττα στο καθοριστικό ντέρμπι της προτελευταίας αγωνιστικής στο ΟΑΚΑ και ισοβαθμία με τον Ολυμπιακό που υπερείχε στα ματς με την ΑΕΚ)
20/4/03 Ιωνικός-ΑΕΚ 0-3 (Α' Εθνική)
20/4/05 ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-1 (Κύπελλο Ελλάδας -ματς που έμεινε στην ιστορία για τα πέντε δοκάρια της ΑΕΚ, εκ των οποίων τα τρία στην ίδια φάση!)
20/4/08 ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 2-0 (Α' Εθνική -αποθέωση για την ηθική πρωταθλήτρια ΑΕΚ από 50 χιλιάδες οπαδούς της και αποχαιρετιστήριο ματς του Ακη Ζήκου που εκτέλεσε πέναλτι δύο φορές αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει!)