20:05 16/3/2013 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1 29η αγωνιστική

Μπαστιά-Λιόν 4-1
Γήπεδο: Stade Armand Césari

Για τρίτο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος η Λιόν μένει χωρίς νίκη καθώς απόψε γνώρισε την συντριβή από την Μπαστιά με 4-1, αποτέλεσμα που σκόρπισε χαμόγελα στο στρατόπεδο της Παρί Σεν Ζερμέν. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με αριστερό σουτ του Φλοριάν Τοβέν αλλά στο 54ο λεπτό, η Λιόν κατάφερε να ισοφαρίσει με δεξί σουτ του Λισάντρο Λόπεζ

έπειτα από μπαλιά του Γκουργκίφ.
Ωστόσο η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε μόλις δυο λεπτά καθώς τότε ο Μοντέστ έκανε το 2-1 για την Μπαστιά με τον Τοβέν να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 3-1 χάρη στο δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 61ο λεπτό. Οι αλλαγές δεν βοήθησαν την Λιόν και στο 87ο λεπτό ο Καζρί διαμόρφωσε το τελικό 4-1 για την Μπαστιά με δεξί σουτ.
Η Λιόν έμεινε στο -4 από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν αλλά με παιχνίδι περισσότερο καθώς αύριο η ομάδα του Παρισιού δοκιμάζεται στην έδρα της Σεντ Ετιέν και αν φύγει νικήτρια θα κάνει αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου μετά και την χθεσινή "γκέλα" της Μαρσέιγ, 0-0 την Αζαξιό.

Λοριάν- Μπρεστ: 4-0
(Κέρσια 3', Ζουφρέ 8', Λαουτοά 39', Σουνού 81')

Στις νίκες μετά από καιρό επέστρεψε η Λοριάν που νίκησε με 4-0 την Μπρεστ και την έβαλε σε μπελάδες.
Η Λοριάν άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Κέρσια, ενώ στο 8' ο Ζουφρέ έκανε το 2-0. Στο 39' ο Λαουτοά έγραψε το 3-0, ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Σουνού στο 81'.

Σοσό-Βαλενσιέν: 1-1
(Μπουντεμπούζ 8'- Νγκουετέ 81')

Έδαφος στο κυνήγι της παραμονής έχασε η Σοσό που κόλλησε στο 1-1 με τη Βαλενσιέν.
Μόλις στο 8ο λεπτό πήρε κεφάλι στο σκορ η Σοσό με τον Μπουντεμπούζ, αλλά στο 81' ο Νγκουετέ έκανε το 1-1.

Μονπελιέ- Τρουά: 1-1
(Σαρμπονιέ 7'- Ζεάν 51')

Σημαντικό βαθμό τσίμπησε η Τρουά που απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τη Μονπελιέ αλλά και πάλι δύσκολα θα σωθεί.
Η Μονπελιέ έκανε το 1-0 με τον Σαρμπονιέ στο 7ο λεπτό, αλλά ο Ζεάν έφερε το ματς στα ίσα στο 51'

Ρεμς- Ρεν: 1-0
(Φοφανά 32')

Βήμα παραμονής έκανε η Ρεμς που επικράτησε με 1-0 της Ρεν.
Η Ρεμς έκανε το 1-0 με τον Φοφανά στο 32ο λεπτό και κράτησε τη νίκη.

Λιλ- Εβιάν: 1-2
(Καλού 7'- Καλιφά 30', Καλού 68' αυτ.)

Και πώς να πέσει. Η Εβιάν βρέθηκε να χάνει από τη Λιλ αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 2-1 κι έκανε βήμα παραμονής.
Η Λιλ έκανε το 21-0 με τον Καλού μόλις στο 7', αλλά ο Καλιφά έφερε στα ίσα το ματ στο 30'. Τη νίκη στην Εβιάν έδωσε ο Καλού με αυτογκόλ στο 68'.