ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ-23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μπελενένσες-Σετούμπαλ: 1-3
(Καέιρο 66'-Μάρτινς 33', Χόρτα 71')

Μεγάλο διπλό με 3-1 πέτυχε η Σετούμπαλ επί της Μπελενένσες.

Ο Μάρτινς άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό για τη Σετούμπαλ, ενώ στο 66' ο Καέιρο έφερε το σκορ στα ίσα. Όμως στο 71' ο Χόρτα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Σετούμπαλ και ο Μάρτινς στο 86' έκανε το τελικό 3-1.

Αρούκα-Ολιανένσε: 2-0
(Ρομπέρτο 33', Νουΐουι 90+5')

Μεγάλη νίκη με 2-0 πέτυχε η Αρούκα επί της Ολιανένσε.

Η Αρούκα άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό με τον Ρομπέρτο και παρότι στο 90+1' έμεινε με

10 παίκτες, πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 90+5' με το πέναλτι του Νουΐουι.

Σπόρτινγκ Λ.-Πόρτο: 1-0
Γήπεδο: Ζοσέ Αλβαλάδε

Η Σπόρτινγκ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με την Πόρτο και πλέον οι «Δράκοι» τέθηκαν εκτός μάχης του τίτλου, αντίθετα με την αντίπαλό τους.

Το ματς ήταν ισορροπημένο σε όλη τη διάρκεια του, αλλά ένα γκολ του Σλιμανί στο 52ο λεπτό έκανε τη διαφορά. Στο 90' αποβλήθηκε ο Φερνάντο.

Σπόρτινγκ: Πατρίσιο, Τζέφερσον, Ρόχ, Σέντρικ, Ντιέρ, Άντριεν Σίλβα, Καπέλ, Μάρτινς (69' Καρίγιο), Γουίλιαμ, Σλιμανί (73' Μοντέρο), Μανέ (86' Εδουάρδο).

Πόρτο: Έλτον (62' Φαμπιάνο), Μανγκαλά, Ντανίλο, Σάντρο, Μπα, Κουαρέσμα, Ντεφούρ, Φρρνάντο, Εδουάρδο (58' Κιντέρο), Βαρέλα (78' Γκιλάς), Μαρτίνες.