Την... Πόν(ε)σε στο τέλος (VIDEO)

07:05 13/7/2011 - Πηγή: AEK365
ΚΟΠΑ ΑΜΕΡΙΚΑ Γ' ΟΜΙΛΟΣ ΧΙΛΗ-ΠΕΡΟΥ 1-0 ΓΗΠΕΔΟ: "Μαλβίνας Αρχεντίνας" ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σάλβιο Φαγκούντες (Κολομβία) Με την πολύτιμη βοήθεια και του Περουβιανού αμυντικού Τσάβεζ, ο Πόνσε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα λίγο πριν το τέλος και χάρισε στην Χιλή την νίκη επί του Περού με 1-0 με την ομάδα του Μπόργκι να καταλαμβάνει την πρώτη θέση στον Γ' Όμιλο. Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ μέτριο, σε θέαμα, καθώς από την μία η Χιλή είχε την
πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ του Περού και από την άλλη οι Περουβιανοί αρέσκονταν στο να αμύνονται και να προσπαθούν να βγουν στην κόντρα. Σε μια από αυτές τις περιπτώσεις σημειώθηκε και η πιο σπουδαία φάση του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Τσιρόκε έστειλε την μπάλα άουτ. Το δεύτερο ημίχρονο είχε λίγο θέαμα και πολλή ένταση με αποτέλεσμα στο 62ο λεπτό οι δυο ομάδες να μείνουν με δέκα παίκτες όταν ο Καρμόνα με τον Μποσεζούρ αποβλήθηκαν έπειτα από αψιμαχία που είχαν. Το 0-0 παρέμενε μέχρι το τέλος όταν ο Βαλντίβια εκτέλεσε κόρνερ και ο Πόνσε, έχοντας και την βοήθεια του Τσάβεζ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα χαρίζοντας την δεύτερη νίκη στην Χιλή σε αυτό το Κόπα Αμέρικα. Χιλή (Κλαούντιο Μπόργκι): Πίντο, Χάρα, Καρμόνα, Πανάε, Μποσεζούρ, Χιμένεθ, Εστράδα, Σίλβα (80' Μέντελ), Φιέρα (58' Βαλντίβια), Παρέδες (58' Σάντσεζ), Σουάζο Περού (Σέρχιο Μαρκαριάν): Λίμπμαν, Ακασιέτε (46' Σότο), Καρμόνα, Τσάβεζ, Ροβαρέδα, Γκονζάλες (77' Καρίγιο), Βιγιακάρτα, Ράμος, Γκεβάρα (70' Λομπαντόν), Τσιρόκε, Ρουϊντίαζ